Jak se bude jmenovat nové elektrické auto od Škody? Překvapivě dostalo irské jméno

Škoda Auto neustále odtajňuje nové a nové informace o budoucích modelech. Většina z nich by se měla navíc nabízet s plně elektrickým pohonem, protože sama automobilka avizovala, že by si její zákazníci mohli v budoucnu pořídit až 30 různých elektromobilů. To je opravdu obdivuhodný výkon. Je opravdu vidět, že se management značky snaží plně využít rostoucího potenciálu ekologického trhu.

Jak se tedy bude jmenovat nový elektromobil?

První elektricky poháněné auto od automobilky Škoda postavené na modulární platformě ponese jméno Enyaq. Mělo by se jednat o SUV, které však ponese výrazné rysy karoserie coupé. Tím pádem získá na trhu exkluzivní postavení, protože mnoho podobných aut dnes opravdu není k dostání. V prodeji by se tento elektromobil měl objevit již na konci letošního roku, což potvrzuje vzrůstající ambice značky na perspektivním trhu elektrických automobilů.

Proč Škoda zvolila tohle jméno?

Jméno Enyaq kombinuje irské ženské jméno Enya s písmenem Q, které je v poslední době charakteristické pro nové modely automobilky Škoda. Za vše mluví například modely Karoq, Kodiaq nebo Kamiq. Počáteční písmeno E pak symbolizuje odkaz elektromobility. Některým z vás se toto jméno líbit nemusí. Musíme si narovinu přiznat, že je přinejmenším kontroverzní, ovšem daleko důležitější bude, jak bude výrobní model vypadat a jak se bude prodávat.

Kolik bude Škoda Enyaq stát?

Přesné hodnoty ceníku sice ještě nejsou známy, ovšem již nyní se ví cenové rozmezí, ve kterém by se měl nový model značky pohybovat. Základní cenovka by se měla pohybovat někde kolem hranice jednoho milionu českých korun, což sice není málo, avšak na druhou stranu získáte originální vůz, který bude jistě disponovat i klasickými Simply Clever řešeními. Cenová politika by tak měla být podobná jako u staršího Superbu nebo u SUV Kodiaq.

Jaké jsou výhledy automobilky do budoucna?

Automobilka Škoda plánuje mít na konci roku 2022 výrobní flotilu pěti plně elektrických modelů a zároveň pět hybridních modelů. Mezi nimi se budou nacházet i tak oblíbené plug-in-hybridy, které by navíc do roku 2025 měli zajišťovat 25 procent všech příjmů značky. Dost ambiciózní plán v době, kdy ještě nejsou plně elektrické modely a technologie zdaleka na špičkové úrovni. Myslíte si, že to Škoda Auto zvládne?

Kolik elektrických modelů je v nabídce dnes?

Jestliže sledujete automobilový svět, pak jste jistě zaznamenali, že Škodovka usilovně pracuje na ekologických vozech. Vlajkový model Superb už nyní disponuje plug-in-hybridní verzí a na konci letošního roku by se stejného luxusu měla dočkat i rodinná Octavia. Už před časem automobilka představila plně elektrické Citigo, které je vlastně sesterským modelem Volkswagenu e-UP. Oba vozy využívají starou modulární platformu.

Kde se bude Enyaq vyrábět?

Další vozidlo v rodině SUV se bude vyrábět v domovském závodě v Mladé Boleslavi. Velkou výhodou je nová modulární platforma, která umožňuje paralelní výrobu s rodinným modelem Octavia. Tady se Škodovka výrazně odlišuje od svých koncernových partnerů, tedy od Audi a Seatu. Zmíněné dvě automobilky totiž vyrábějí vozy na modulární platformě MEB v závodech Volkswagenu ve Zwickau. I to ukazuje, jak jedinečnou pozici má naše automobilka v rámci celého koncernu.

Koncept Vision iV by měl plně charakterizovat chystaný model Enyaq. Měl by disponovat dvě elektromotory s výkonem 300 koní a očekávaným dojezdem 500 kilometrů. To jsou na velké SUV dost úctyhodná čísla, nemyslíte?

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu