Jak se dostat do zamrznutého auta?

V zimě se může jednoduše stát, že vám vaše auto doslova zamrzne. Stane se tak zejména přes chladné zimní noci, během nichž klesají venkovní teploty hluboko pod bod mrazu. Tenké vrstvy ledu se pak mohou dostat například mezi spáry dveří, které následně nejdou otevřít nebo do zámků dveří. Existuje však několik vcelku jednoduchých způsobů, jak se do zamrzlého auta dostat.

Do dveří lehce bouchněte

Zaprvé se ujistěte, že máte dveře skutečně odemčené. Zima totiž mohla narušit centrální dálkový mechanismus, a proto tlačítko odemknout zmáčkněte klidně několikrát. Před otevřením do dveří lehce bouchněte, abyste uvolnili tenkou vrstvu nahromaděné námrazy. Rozhodně nepoužívejte žádnou hrubou sílu ani nástroje, spíše se o dveře opřete vlastní vahou. Poté půjdou snadno otevřít.

Použití trochy vlažné vody

Pokud bouchnutí nezabere, je potřeba se uchýlit k radikálnější metodě. Budete potřebovat pouze nádobu s vlažnou vodou, kterou následně vylijete na zámek u dveří. Mimo to nezapomeňte polít i mezeru mezi dveřmi a karoserií i všechna místa viditelně pokrytá námrazou. Opět se o dveře lehce opřete a měli by jít vcelku jednoduše otevřít.

Nikdy nepoužívejte horkou vodu. Rozdíl teplot mezi horkou vodou a povrchem zamrznutého auta může způsobit poškození laku karoserie.

Vážně budu potřebovat fén?

Obdobně jako vlažnou vodu, můžete použít i klasický fén. Svým teplem totiž dokáže rozpustit led nejen u kliky a zámku dveří, ale také u mezer s karosérií. Samozřejmě musíte dbát zvýšené opatrnosti, neboť zacházení s elektrickým proudem na sněhu není zrovna dvakrát bezpečné. Fén přibližte na vzdálenost několika centimetrů, aby byl jeho účinek co největší. Je však velmi důležité s fénem stále pohybovat. Pokud budete foukat horký vzduch pouze na jedno místo, může dojít k prasknuté skla nebo poškození laku karoserie. Po rozmrazení můžete dveře něžně otevřít.

 

Stará škrabka nikdy nezklame

Nemůžeme opomenout ani klasickou škrabku na led, kterou má doma asi každý. Její použití je snadné a navíc s ní můžete odstranit jak námrazu, tak i navátý sníh. Díky úzkému profilu se snadno dostanete do mezery mezi dveřmi a karoserií, kde se led nejčastěji usazuje. Po jeho odstranění půjdou dveře opět snadno otevřít. Pokud ovšem budete příliš hrubí, můžete si snadno poškodit těsnění nebo dokonce lak vašeho vozidla.

Jestliže se ocitnete před vaším autem obaleným ledem, nepanikařte. Vzpomeňte si na naše rady, s jejichž pomocí se do vozidla dříve či později dostanete.

Autor: Karel Mareš
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu