Jak se postarat o vašeho plechového miláčka v průběhu pandemie?

Mnoho motoristů své osobní auto používá méně, než tomu bylo před pandemií koronaviru. Výzkum britské motoristické organizace RAC ukázal, že přibližně 10 procent všech řidičů přestalo v současné době auto používat úplně.

My ostatní ho samozřejmě stále potřebujeme. Přeci jenom na nákup potravin nebo k lékaři asi není moudré jet hromadnou dopravou. I když s autem nyní moc nejezdíme, zaslouží si pečlivý a důkladný servis. Na co si dát pozor?

Baterie by měla být neustále nabitá

Akumulátor dostává při dlouhodobé nečinnosti neskutečně zabrat. I když s autem nejezdíme, baterie se neustále trochu vybíjí. Nejlepším způsobem, jak udržet baterii nabitou, je použít externí nabíječku. Tím zabráníme úplnému vybití akumulátorů přes imobilizér a další zařízení používající ke svému provozu elektrickou energii.

Pamatujte pouze na to, že použití nabíječky není příliš vhodné, pokud parkujete svého plechového miláčka na ulici. Kabely vedoucí přes chodník jsou magnetem pro kolemjdoucí, takže byste za okamžik mohli být jak bez kabelů, tak i bez nabíječky.

Pneumatiky také potřebují péči

Nechystáme-li se v nejbližší době používat auto, měli bychom se kromě akumulátoru zaměřit i na pneumatiky. Nejvhodnější je jejich nafouknutí na maximální doporučený tlak. Ten nalezneme většinou na boční straně běhounu pneumatiky. I když s autem nejezdíme a pneumatiky nejsou v pohybu, trocha vzduchu z nich odchází.

Jestliže toto necháme zajít do extrémů, mohou se na plášti vytvořit plošky, protože kolo ztratí svůj kulatý tvar. Tlak v pneumatikách se proto vyplatí pravidelně kontrolovat a dofukovat.

Pryč se špínou a nečistotami

Rozhodně neplatí, že když s autem nejezdíme, můžeme ho nechat špinavé bez větších výčitek svědomí. Čistota a odstranění veškerých nečistot pomůže udržet auto čisté, ale také tím zabráníme případnému poškození při jízdě. Vosk totiž dokáže zabránit usazování pylu, ptačího trusu nebo mízy stromů.

Tyto nečistoty totiž při delším setrvání na laku vozu udělají skvrny. Stejnou péči bychom měli věnovat i pneumatikám, z nichž se určitě vyplatí odstranit mastnotu a bláto. Jestliže se bojíte rozšíření nemoci Covid-19, tak nezapomeňte na pečlivou dezinfekci interiéru.

Máte dostatek běžných náhradních dílů?

Nejenom v dobách pandemie platí, že bychom měli mít v garáži dostatek náhradních pojistek či žárovek. V současnosti navíc mnoho obchodů prodává v omezeném režimu, takže bychom se vhodných žárovek nemuseli dočkat včas. Absence, byť jen jediné z nich by totiž mohla znamenat i tučnou pokutu v případě policejní kontroly. Vaše auto může být považováno za nebezpečné, což jistě nikdo z nás nechce.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT