Jak se správně zachovat u dopravní nehody?

Jako obyčejní lidé asi nemáte ani tušení, kolik dopravních nehod se na tuzemských silnicích stane každý den. Pokud ovšem začneme pátrat po této statistice, výsledné hodnoty budou přímo odstrašující. Zraněným řidičům a jejich spolujezdcům by však v drtivé většině případů stačilo, aby u nehody zastavil jeden jediný člověk a poskytl jim nezbytnou první pomoc.

Jak byste se měli u nehody zachovat?

Po spatření dopravní nehody byste rozhodně neměli panikařit, naopak byste měli zachovat chladnou hlavu a v klidu se rozhodnout o dalším postupu. Určitě byste ale měli zavolat zdravotnickou záchrannou službu a hasiče. Během telefonátu buďte klidní, nestresujte se a odpovězte dispečerce na všechny otázky rychle a jasně. Tímto přístupem můžete záchranným složkám pomoci daleko více, než kdybyste se sami pouštěli do vyprošťování osob nebo řízení dopravy.

Nezapomeňte na první pomoc

Při telefonátu můžete zběžně ohledat i místo dopravní nehody a nahlásit dispečerce počet a přibližný věk zraněných. Jestliže jeden z cestujících bude v bezvědomí nebo bude krvácet, měli byste ihned začít poskytovat první pomoc. Volání nastavte na reproduktor a následujte pokynů telefonní operátorky, která vás bude instruovat až do příjezdu záchranných složek. Pokud uvidíte někoho ležet na silnici nebo v nebezpečném místě, odtáhněte jej stranou.

Na co si dát pozor?

Už při příjezdu k dopravní nehodě pamatujte na svou vlastní bezpečnost. Vždy používejte reflexní vestu a využijte i výstražných světel u vašeho automobilu. Při ohledání místa dopravní nehody postupujte vždy s rozmyslem. Je vždy lepší 10 vteřin počkat, než se dostat sám do nebezpečné situace. Pokud nebudou osoby v nabouraném autě ve smrtelném nebezpečí, nikdy s nimi nehýbejte, neboť byste jim mohli způsobit daleko horší zranění. Také si určitě nehrajte na doktory, vždy naslouchejte radám dispečerky, která vám bude přesně říkat, co máte se zraněnými osobami udělat.

Dopravních nehod každým dnem přibývá. Jestliže na nějakou narazíte, zachovejte si chladnou hlavu a postupujte podle našich rad. Klidně tak můžete zachránit několik lidských životů.

Autor: Katka Procházková

#kvíz 1 / 1 | Jaké telefonní číslo má záchranná služba?

Jaké telefonní číslo má záchranná služba?

ZAVŘÍT