Jak se starat o pneumatiky, aby vám déle vydržely?

Základní péče o pneumatiky je poměrně nenáročná, řada řidičů ji však zanedbává. Ukážeme vám, jak pečovat o pneumatiky, abyste prodloužili jejich životnost. Dodržujte pár následujících a prodlužte tak život životnost svým pneumatikám.

Pravidelná údržba pneumatik

Hlavním způsobem, jak o pneumatiky pečovat průběžně, je zkontrolovat správný tlak a případně je dohustit na správný tlak. Tlak v pneumatikách v ideálním případě zkontrolujte každé dva týdny, nebo alespoň jednou za měsíc.

Štítek se správnými hodnotami tlaku pro přední a zadní nápravu vašeho vozu obvykle najdete na vnitřní straně rámu dveří u řidiče, nebo u tankovací zátky. A určitě budou také v servisní knížce.

Zdroj fotografií: pneuboss.cz

Pokud očekáváte delší cestu nebo převážíte těžký náklad, je vhodné přeměřit tlak také. Správný tlak v pneumatikách je důležitý nejen pro správné jízdní vlastnosti, ale také prodlouží jejich životnost.

 Nárazová údržba pneumatik

Další údržba pneumatik probíhá spíše nárazově. A to hlavně před jejich uskladněním nebo před výměnou letních pneu za zimní pneumatiky a naopak. V tomto případě dodržujte několik důležitých zásad:

  • Před uskladněním odstraňte z pneumatik veškeré nečistoty, hlavně kamínky a štěrk.
  • Nepoužívejte při čištění pneumatiky přípravky, které obsahují olej, rozpouštědla, nebo další látky, které by mohly poškodit vrchní vrstvu pryže.
  • Čištění provádějte vodou s rozpuštěným mýdlem, případně speciálním přípravkem na mytí pneumatik.
  • Při využití vysokotlakého čistícího stroje (vapky) nepoužívejte otáčející se trysky a dodržujte vzdálenost od povrchu pneumatiky nejméně 20 cm od pneumatiky.
  • Aktuálně nepoužívané pneumatiky skladujte na suchém, chladném a tmavém místě.
  • Pneumatiky na ráfcích můžete zavěsit, nebo naskládat na sebe do komínku.
  • Pneumatiky bez ráfků skladujte v ideálním případě ve vertikální poloze  (položené na vzorku) a cca. jednou za měsíc je otáčejte, aby nedošlo k deformaci pneumatik.

Na co si dát pozor při výměně pneumatik

  • Při výměně letních pneumatik za zimní a naopak si nechte si v pneuservise vyvážit pneumatiky. Tento úkon vás pneu chrání před předčasným opotřebením a vibracemi.
  • A ideálně si nechte také přeměřit a seřídit geometrii kol. Zvýší se tím nejen ovladatelnost a bezpečnost vozu, ale také sníží možnost poškození pneu.

Výběr správného rozměru při koupi pneumatik

I když se o pneumatiky budete pečlivě starat, výměně se časem stejně nevyhnete. Při výběru nových pneumatik se podívejte údaje na bočnici staré pneumatiky, bude tam napsané např. 205/55 R16. Povolené rozměry, ale také rychlostní a hmotnostní indexy pneu pro vaše auto najdete také ve velkém technickém průkazu.

Pokud byste chtěli mít na autě kola jiných rozměrů, musí být tento rozměr schválen pro konkrétní vozidlo a je nutné alternativní rozměr pneumatik nechat zapsat do technického průkazu.

Autor: redakce CarsMag.cz
zavřít reklamu