Jak se zachovat při aquaplaningu? Hlavně nepropadejte panice

Současné počasí je vskutku nevyzpytatelné. Zkuste si schválně vzpomenout, kdy v posledních 5 letech jste zažili takto vydatné, a hlavně dlouhotrvající deště. Samozřejmě, že pro přírodu je to to nejlepší, ovšem my řidiči dvakrát nadšení nejsme.

Mokrá vozovka je nejenom kluzčí, ale navíc existuje i větší riziko vzniku aquaplaningu. Dnes se proto podíváme na pár rad a tipů, jak se v takové situaci zachovat.

Co vlastně aquaplaning je?

Aquaplaning představuje vlastně ztrátu přilnavosti kol v důsledku enormního množství vody. Vzniká nejčastěji v místě vyjetých kolejích, v nichž se vytvořila několikacentimetrová vrstva vody. Obvykle k němu dochází pouze na několik málo vteřin, ale i ty mohou mít v některých chvílích devastující následky. A jak se vlastně aquaplaning projeví? Auto nebude nijak reagovat na vaše podněty volantem a ztratíte přilnavost. Z řidiče se tak rázem stanete pouze pasažérem.

Autor: Victovoi – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9853694

Smykem pak ohrožujete nejenom sebe, ale také okolní řidiče, které může postihnout úplně ten samý problém. Nezáleží příliš na tom, zda jste zelenáč s ještě mokrým řidičákem nebo profesionální šofér brázdící silnice už 20 let. Aquaplaning děsí všechny účastníky silničního provozu bez rozdílu. Přitom stačí zachovat chladnou hlavu a ze ztráty přilnavosti se můžete dostat vcelku snadno.

Co aquaplaning způsobuje?

K aquaplaningu dochází, když projíždíte hlubokou louží a pneumatiky už jednoduše nestíhají odvádět dostatečné množství vody. Kvůli tomu se nedotknou povrchu vozovky a vy nad autem ztrácíte kontrolu. Tekutina se před pneumatikami rychle hromadí, což celý problém jenom stupňuje. A kdy k aquaplaningu skutečně dojde? V okamžiku, kdy jde řízení až podezřele snadno.

Při aquaplaningu bohužel nezabírají podněty dané brzdou ani plynem. To samozřejmě ztěžuje ovládání vozidla, a možná proto se tolik řidičů aquaplaningu bojí. Děsí je představa, že sedí ve vlastním autě, které nemohou ovládat. K získání kontroly nad vozidlem totiž potřebujete opět získat ztracenou přilnavost neboli kontakt pneumatiky s vozovkou.

Co dělat, když dostanete v autě aquaplaning?

Většina řidičů začne v počátečních vteřinách aquaplaningu panikařit. To je vcelku logická a dost možná i pochopitelná reakce. Avšak křik nebo zběsilé pohyby vaši situaci určitě nezlepší, ba naopak. Musíte zůstat v klidu a soustředit se na auto a na vozovku. Rovnou zapomeňte na prudké dupnutí na brzdu či agresivní sešlápnutí plynu. V důsledku toho byste skončili v nejbližším příkopě.

Přestože se při aquaplaningu nedoporučuje brzdit, může nastat situace, kdy si jemně přibrzdit potřebujete. Na pedál ale šlápněte citlivě a hodně jemně! Volantem držte přímý směr a necukejte s ním do stran. Jemným ubráním plynu byste měli zpomalit, díky čemuž opět získáte ztracenou přilnavost. Vcelku jednoduché, co myslíte?

Jak aquaplaningu předcházet?

Nejúčinnější je samozřejmě prevence. Je bezvadné znát rady co při aquaplaningu dělat, ale daleko jednodušší je mu předcházet. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách, nejezděte na sjetých gumách a za deště zapomeňte na tempomat. Přizpůsobte svou rychlost podmínkám na vozovce a aquaplaningu se spolehlivě vyhněte.

Už jste někdy na mokré vozovce ztratili nad autem kontrolu? Až se vám to stane příště, díky našim radám budete přesně vědět, jak se zachovat. Hlavně nepanikařte!

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu