Jak vylepšit zvuk reproduktorů ve vašem autě

Jestliže sníte o propracované soustavě reproduktorů a zesilovačů v interiéru vašeho plechového miláčka, pak budete jistě zklamaní vysokou cenou profesionální instalace takové aparatury. I ta nejzákladnější vyjde na několik desítek tisíc korun, což určitě není nezanedbatelná částka. Vy si však můžete opravdu výkonnou stereo soustavu vytvořit sami, protože se opravdu nejedná o nic těžkého.

Použijte oboustrannou lepicí pásku

Legendární izolepa najde uplatnění i v oblasti vytváření nového audio systému. Trychtýře reproduktorů totiž nemusíte k dřevěným držákům přidělávat nijak zvlášť napevno. Bohatě bude stačit, když po celém obvodu nalepíte oboustrannou lepicí pásku, která by měla vše udržet na svém místě. U reproduktoru i zesilovače se pak přesvědčte, že bude zvuk rezonovat pouze ven, tedy do prostoru pro posádku. K utěsnění můžete použít právě zmiňovaný kroužek upevněný oboustrannou lepicí páskou.

Zkontrolujte polaritu reproduktorů

Možná si budete říkat, že polarita nemá s kvalitou zvuku nic společného. Pokud má ovšem vaše audio soustava dva reproduktory a jeden bude fungovat s obrácenou polaritou, nebude to pro vás příjemný zážitek. V případě použití zesilovače se mizernost zvuku ještě umocní. Vezměte tedy samotný reproduktor s kabely a tužkovou baterii. Mínus kabel připojte na záporný pól baterie a při spojení kladného pólu s plus kabelem byste měli zaznamenat pohyb reproduktoru směrem nahoru. Tím pádem je polarita v pořádku. V opačném případě je polarita obrácená, s čímž je potřeba počítat při zapojování reproduktoru do celého systému.

Změňte rozložení reproduktorů

Moderní audio systémy umožňují interaktivní nastavení preference reproduktorů, což má nepochybně vliv i na kvalitu hudby i ve vašem automobilu. Jako řidič totiž nesedíte přímo uprostřed interiéru, a proto nemá cenu centrovat všechny reproduktory. Naopak by měl být preferován levý před pravým, čímž se ohnisko zvuku dostane blíže vaší pozici v autě. Jestliže máte navíc raději intenzivnější hudební zážitek, pak ještě zesilte přední reproduktory na úkor zadních.

Zbavte se šumu

Nebudeme si nic nalhávat, interiér automobilu není ideálním místem, kde si vychutnat zážitek z kvalitní hudby. Mnoho ostrých hran a nevhodných materiálů zajistí špatné odrazy zvukových vln, což příjemnému poslechu zrovna nepomůže. Jestliže si ale ze všech volně přístupných přihrádek vyndáte drobnosti a haraburdí, šíření zvuku to jenom pomůže. Drobné mince, propisky nebo šroubky totiž budou v plastových přihrádkách rachotit, což je při tvorbě co nejkvalitnějšího zvuku rozhodně nežádoucí. Snažte se proto všechny tyto předměty dát jinam.

Při stahování hudby dbejte na kvalitu

Stahování hudby je dnes obrovským nešvarem společnosti. Někteří z vás si ovšem neuvědomují, že pokud si stáhnou písničku například z YouTube, rapidně tím sníží kvalitu hudebního záznamu. V mobilu to asi nepoznáte, ale při použití výkonné audio soustavy určitě ano. Pokud si tedy chcete vychutnat nové stereo v plné kráse, začněte odebírat profesionální přehrávače hudby. Typicky se bude jednat například o Spotify nebo Apple Music, kde dostanete ty nejnovější pecky společně s oblíbenými vypalovačkami v té nejlepší kvalitě.

Vylepšení hudebního zážitku při řízení zase není tak těžké. Jestliže si tedy chcete vychutnat hlasitou hudbu, vyzkoušejte některý z našich tipů.

Autor: Karel Mareš

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT