Jaké uzavírky můžete potkat na tuzemských silnicích v nejbližší době?

Řidičům, kteří tráví za volantem několik hodin denně, asi nemusíme vyprávět o kolonách a uzavírkách, kterých je na českých silnicích neustále hodně. Někteří z vás by dokonce mohli být na ceduli s nápisem „Musíme to opravit“ alergičtí. Je ovšem pravdou, že silnice v tuzemsku jsou v žalostném stavu, a proto jim oprava rozhodně neuškodí. S nutnými uzavírkami a dopravními omezeními je tak nutné počítat i nadále.

Kam raději nejezdit?

Začátkem roku 2020 není nikde situace vyloženě katastrofická. Paralelně probíhá několik důležitých oprav a rekonstrukcí na několika významných silnicích. Například při cestě z Českých Budějovic směrem do Rakouska narazíte na komunikaci I/3 na uzavírku vozovky, konkrétně v obci Krasejovka. Do konce června letošního roku zde totiž budou probíhat stavební práce. Z tohoto důvodu je provoz sveden pouze do jednoho pruhu se sníženou maximální rychlostí 50 km/h. Místem tedy projedete bez obtíží, ovšem vzhledem k důležitosti této komunikace se připravte na dlouhé kolony.

Problémy i u Benešova

Na silnici I/3 směrem do Českých Budějovic a pak dále do Rakouska ještě chvíli zůstaneme. Jestliže na ni sjedete z dálnice D1, pak věřte tomu, že jste si příliš nepomohli. Mimo zmíněného omezení v katastrálním území Krasejovka totiž očekávejte ještě držení v Benešově. Mezi 17,5 a 18,5 kilometrem zmíněné silnice totiž probíhají stavební práce až do 17. května letošního roku. Pokud se tedy chystáte tímto směrem, obrňte se trpělivostí, neboť je zde provoz sveden pouze do jednoho pruhu a lze tedy očekávat malé zdržení. Ve špičce počítejte s nemalými kolonami.

Na západě republiky je klid

Překvapivý klid stavebních strojů a dělníků panuje v západních Čechách. Jediným větším problémem je dopravní omezení na silnici I/7 mezi Slaným a Louny. Konkrétně v obci Žerotín probíhají stavební práce na zkapacitnění obchvatu, který by měl místním obyvatelům přinést tolik hledaný klid od mezinárodní tranzitní dopravy. S omezením počítejte do konce dubna 2020, kdy by mělo být podle projektuvše dokončeno. Je proto potřeba počítat s nepříliš dobrou plynulostí provozu v tomto místě, a proto se při cestě do Loun vybavte větší dávkou trpělivosti.

S omezením počítejte i u Zlína

Na Moravě by se o pracovním klidu dalo mluvit jen těžko. Mezi Zlínem a Uherským Hradištěm se totiž usilovně pracuje na zpevnění krajnice, neboť silnice I/55 dostává více než zabrat náročným a intenzivním provozem. Do poloviny letních prázdnin zde tak musíte počítat s dopravním omezením, neboť je vozovka v opravovaném úseku zúžena. V obci Napajedla tedy zpomalte a dbejte zvýšené opatrnosti. Pokud byste v takto rizikovém místě způsobili dopravní nehodu, obsluha stavebních strojů, ani přivolané záchranné složky nebudou skákat radostí.

Novému Jičínu se raději vyhněte

Silnice I/48 mezi Novým Jičínem a Frýdkem-Místkem je doslova tragická. Na malé vzdálenosti totiž probíhá paralelně hned několik stavebních úprav, a proto je lepší se tomuto úseku obloukem přes Kopřivnici vyhnout. Dělníci tady totiž přestavují již existující silnici na dálnici D48, která by měla v příštích letech doplnit síť vysokorychlostních silnic v České republice.

Aktuální a chystané uzavírky pochopitelně naleznete na webu Ředitelství silnic a dálnic. Chystáte-li se na delší cestu, zodpovědně si projděte trasu, ať nejste z nastalé situace překvapení.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT