Jaký je rozdíl mezi finančním a operativním leasingem?

Jelikož není koupě automobilu zrovna levná záležitost, nabízí se možnost si na automobil půjčit. Zároveň je tu mnoho možností, jakou půjčku zvolit či jestli požádat o takzvaný leasing. Leasing je pro mnohé lidi atraktivní, bohužel mnozí nevědí, co to leasing vlastně je. Pojďme se s leasingem seznámit a prozradit si, jaký je rozdíl mezi leasingem operativním a leasingem finančním.

Obecně lze říct, že leasing se tedy dělí na dva typy, a sice na leasing operativní a leasing finanční. Každý z nich je v něčem výhodný a každý z nich má i své nevýhody.


Finanční leasing

Nejdříve se seznamme s finančním leasingem. Pokud hovoříme o finančním leasingu, hovoříme o propůjčení majetku zákazníkovi, který splácí leasingové společnosti splátky po určitou dobu. Pokud požádáte o finanční leasing, majetek je stále majetkem leasingové společnosti, až po splacení dané částky je majetek zákazníka.

Součástí splátek bývá často havarijní pojištění a povinné ručení. Také je zde možnost do splátek zahrnout i riziko o neschopnosti splácet, díky čemuž se člověk vyhne problémům v případě, že by třeba ztratil zaměstnání či podobně.

Operativní leasing

V rámci operativního leasingu po splacení předmětu zůstává předmět ve vlastnictví společnosti a zákazník ho vrací společnosti. Tento leasing je výhodný hlavně pro živnostníky nebo pro podnikatele, mohou si automobil odečíst z daně, což u finančního leasingu není možné.

Výhodou operativního leasingu je hlavně to, že vstupní náklady jsou minimální, není nutné platit nějakou počáteční akontaci.

Operativní leasing je ještě možné rozdělit na full service leasing otevřená kalkulace a full service leasing uzavřená kalkulace. Rozdíly spočívají zejména v nákladech a v poskytovaných informacích o nákladech.

Jaký leasing je pro mě vhodný?

Jak již z textu vyplývá, operativní leasing je vhodný zejména pro podnikatele a živnostníky. Pro ostatní je lepší vzít si automobil na finanční leasing, kdy automobil připadne člověku do rukou až po splacení leasingu.

Autor: Karel M.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí
StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí
BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 9 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 9 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 22 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 45 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 45 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 22 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 9 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 34 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 45 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 39 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 9 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 45 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 9 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 45 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.