Jawa vyrábí motocykly i dnes. Dokázala ale navázat na úspěchy z minulosti?

Po sametové revoluci už sice Jawa neprodávala takové množství motocyklů, avšak to nutně neznamená, že z českého, potažmo slovenského trhu, úplně zmizela. Prošla si existenčními problémy, ale po zakoupení značky společností Jihostroj, a. s. se z ní opět stala stabilní továrna na výrobu kvalitních motocyklů.

Minulý díl: Znáte historii firmy Jawa? Byla naší chloubou a záviděl nám ji celý svět.

Konstruktéři přišli z řadou inovovaných modelů vycházejících z tradiční koncepce původních modelů Jawa 50 Pionýr a Jawa 250.

Jawa je stále významným exportérem

Po rozpadu sovětského bloku přišla Jawa o nejvýznamnější trh, na němž se každý rok prodaly desítky tisíc nových motocyklů. Takto velkou ekonomickou a výrobní ztrátu samozřejmě bylo nutné nahradit. Proto se Jawa obrátila na západ. Většina exportovaných dvoutaktů Jawa 350 doputovala do Latinské Ameriky, kde bez větších problémů slouží dodnes. Krásné tmavě červené motocykly bychom mohli potkat hlavně na Kubě, v Argentině nebo v Panamě.

Představení nových modelů

V novém tisíciletí Jawa nezahálí a neustále se snaží představovat nové modely. Konkurenční boj s velkými japonskými značkami však tuzemská továrna nemůže nikdy vyhrát. Motocykly Honda, Yamaha nebo Suzuki jsou se čtyřtaktními motory mnohem lepší než stroje české výroby.

Jawa se ale konkurence nebojí. Od roku 2004 zahájila výrobu nového modelu Jawa 650, a to hned v několika variantách. Oblíbený byl nejenom základní motocykl, ale také modifikované verze Classic, Dakar nebo Style.

Reinkarnace Jawy 350

Představitelé Jawy rychle pochopili, že moderním a špičkovým strojům japonské výroby nemohou jen tak konkurovat. Proto se rozhodli vydat maličko jinou cestou. Tou bylo inovování a reinkarnace slavného modelu 350 v Retro edici.

V současnosti patří Jawa 350 ve všech svých variantách k suverénně nejprodávanějším motocyklům značky. Je k dispozici s retro dvoudobým, ale také modernějším čtyřdobým motorem. Oblíbené jsou i varianty 350 OHC Special a Scrambler.

JAWA 350 OHC (zdroj foto: jawa.eu)

Od roku 2017 Jawa zvyšuje tržby

Společnost Jawa Moto v roce 2017 zaznamenala výrazný nárůst prodaných motocyklů, což se pozitivně projevilo na rozvoji továrny. Celkem Jawa prodala 1331 strojů, z nichž celých 1157 bylo exportováno do zahraničí. O rok později se značka rozhodla ještě pro větší expanzi, a to o 3 nové modely vyráběné v Indii. Jedná se o Jawu 300, Jawu 42 a Jawu Perak. Stroje jsou vyráběny po licenční dohodě s firmou Mahindra prostřednictvím její dceřiné společnosti.

Jawa Perak (zdroj: carandbike.com)

Jak je na tom Jawa v současnosti?

První motocykly byly novým zákazníkům doručeny už v lednu loňského roku. V Indii je o stroje Jawa takový zájem, že muselo dokonce dojít k přeorganizování výrobních linek, aby dokázaly uspokojit vzrůstající poptávku. Jawa předpokládala prodej pouze několika málo tisíc motocyklů, a přitom se zde ročně vyrobí přes 30 000 strojů. Na Motosalonu Brno 2020 byla Jawa 300 představena českým zákazníkům. Koncem letošního roku se první motocykly dostanou ke svým hrdým majitelům.

Jawa je populární nejenom v Indii, ale stále i v České republice. Oblíbené jsou zejména veteránské modely 50 Pionýr, 250 a 350. Čas od času dokonce uspořádají příznivci Jawy spanilou jízdu, na kterou je radost pohledět.

Jestliže jste si zamilovali tmavě červené motocykly československé výroby, můžete navštívit i muzeum nacházející se v 5. patře hlavního výrobního závodu a zasnít se.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT