Je lepší vyrazit na dovolenou v obytném vozu nebo v karavanu?

Letní dovolená je zase o něco blíž. Zdá se, že ani v letošním roce nebude příliš snadné vyrazit letecky do oblíbených dovolenkových destinací. Někteří lidé tak začínají stále více uvažovat nad tím, že na letošní dovolenou vyrazí v obytném voze nebo s obytným přívěsem. Každá z těchto dvou možností má své výhody i nevýhody. Předtím, než se rozhodnete obytný vůz či přívěs pronajmout, nebo dokonce zakoupit, vyplatí se zjistit si co nejvíce informací.

Kdy je lepší zvolit obytný vůz a kdy přívěs?

Většinu lidí na dovolené s obytnými automobily či karavany láká především dobrodružství, volnost a finanční nenáročnost, i když poslední uvedené nemusí být vždy zcela pravda. To, zda zvolíte pro svou dovolenou obytný vůz nebo přívěs, by se mělo svým způsobem odvíjet od toho, jak chcete dovolenou strávit. Obytný vůz je vhodnější pro ty, kteří opravdu chtějí dovolenou strávit tak zvaně na kolech, projezdit určitou zemi či země a poznat co nejvíce zajímavých míst s tím, že se všude zdrží jen chvilku. Naopak přívěs je vhodnější tehdy, pokud hodláte dorazit do jednoho místa, například kempu u moře, a tam strávit celý pobyt. V tomto případě se pak vyplatí přívěs, který v kempu odpojíte, a na nákupy či případné výlety po okolí budete používat pouze klasické osobní auto.

Výhody obytných přívěsů

Pokud jde o finanční náročnost obytných přívěsů, ta je v případě pronajmutí i koupě vždy nižší než u obytných vozů. Přívěs na rozdíl od obytného vozu potřebuje automobil, který ho potáhne. Z hlediska spotřeby benzínu počítejte s tím, že jeho spotřeba v průměru vzroste asi o třicet až čtyřicet procent. Vliv na to má velikost a hmotnost přívěsu i rychlost, kterou pojedete. V neposlední řadě jsou přívěsy uvnitř prostornější než obytné automobily. Z hlediska nevýhod obytného přívěsu je nutné mít vždy na paměti, že jízda s ním není zcela snadná a vyžaduje zručného řidiče.

Výhody obytných vozů

Obytné vozy v porovnání s přívěsy umožňují rychlejší a snazší jízdu, k jejich řízení stačí řidičský průkaz skupiny B. Jsou zcela jistě vhodnější pro cestování v horách, kde úzké klikaté silničky činí řízení s přívěsem téměř nemožné. Na některé cesty tohoto typu je přívěsům vjezd dokonce zakázán. Pokud plánujte během dovolené jezdit na kole, není problémem za obytný vůz kola připevnit. K negativům obytných vozů patří vyšší cena za pronájem či koupi, benzín i parkování, například ve městě či u historických památek. V případě, že se rozhodnete zakoupit starší obytný vůz, vyplatí se vozidlo opravdu důkladně zkontrolovat.

Zdroj: big4home.com.au

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT