Je rychlejší monopost Formule 1, nebo stíhačka?

Píše se rok 2014 a Red Bull se rozhodl vyzkoušet poměr rychlosti jejich monopostu s nadzvukovou stíhačkou australského královského letectva. Pro mnohé z vás se to může zdát jako nevyrovnaný souboj, neboť na papíře má jasnou převahu stíhací letoun. Samotné srovnání nejrychlejšího vozu se čtyřmi koly s letadlem má ovšem vcelku překvapivý průběh i výsledek.

Jak vše probíhalo?

Jednoho krásného dne se tehdejší pilot Red Bull Racing posadil do staršího monopostu, aby poměřil výkonnost světa Formule 1, oproti špičkové technologii z leteckého průmyslu. Papírové rozdíly byly značné, ovšem ze začátku mluvily jasně pro auto. Závod se totiž uskutečnil jako klasický sprint z klidného startu, takže byla formule značně zvýhodněna. Jak se ale později ukázalo, nebylo jí to vůbec nic platné.

Kdo nakonec vyhrál?

I když měl pilot formule 1 Daniel Ricciardo bleskurychlou startovní reakci a doslova vypálil ze startovní čáry, v pozdějších fázích sprintu se jasně ukázala technologická i výkonností převaha letounu Hornet. Přeci jen je jeho maximální rychlost na hranici Mach 2, což je přibližně 2 000 km/h a o této rychlosti si Formule 1 může nechat jenom zdát. Po pár vteřinách se plně projevil naprosto ohromující výkon Hornetu, který se kolem auta Red Bull prohnal šílenou rychlostí.

Co další Red Bull dělá?

Závod se stíhačkou není pochopitelně jediná věc, kterou Red Bull v poslední době provedl. Nejčerstvější je bezpochyby pitstop v nulové gravitaci, který se na internetu stal dokonce jedním z virálních hitů. Sice se nejednalo o první podobnou akci, ovšem natočené záběry a celkově vizuální zpracování celého experimentu bylo naprosto ohromující. Monopost Red Bull se ovšem dokázal postavit i bandě profesionálních ragbistů, a to v klasickém mlýnu. Překvapivě byly síly na obou stranách vyrovnané a došlo tedy k docela bizarní podívané, kdy 8 chlapů drželo na místě řvoucí monopost Formule 1.

V minulosti předvedl Red Bull několik zajímavých experimentů a pokusů, které ve světě královny motorsportu nemají obdoby. Jaké to jsou si můžete přečíst v našem starším článku Jak dělá Redbull marketing pro F1? Pitstop v nulové gravitaci nebo pálení pneumatik na střeše mrakodrapu.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT