Je v autě nutné nosit roušku, nebo ji můžete odložit?

Pokud prozkoumáme nové nařízení vlády podrobněji, tak zjistíme, že na prostor ve vozidle se nošení roušky nebo jiné ochrany nosu a úst nevztahuje. Nejedná se totiž o veřejný prostor. Může ovšem nastat situace, ve které byste měli roušku rozhodně používat. Jejím použitím totiž chráníte sebe i své okolí před kapénkovým šířením viru. Pokud tedy využíváte auto společně s cizími osobami, měli byste roušku mít i při řízení.

Na nasazení roušky si dejte záležet

Jestliže už se jako řidič rozhodnete roušku používat, neměli byste samozřejmě dopustit, aby ovlivnila vaše řidičské schopnosti. Dbejte na to, aby rouška žádným způsobem neomezila váš výhled z vozidla a celkově by vás při řízení neměla rozptylovat. Pro některé z vás to asi bude nepříjemný pocit, avšak sami uvidíte, že si po čase zvyknete. Je to stejné jako s bundou. Někdo v ní neujede ani kilometr a jiný s ní klidně může řídit celé hodiny.

Naleznete roušku v autolékárničce?

Jako první si musíme ujasnit, že není rouška jako rouška. Ty, které jsou neustále skloňované v médiích a kterých už bychom měli po dodávkách z Číny mít dostatek alespoň pro nejrizikovější skupiny, jsou často označovány jako ústní roušky, chirurgické masky nebo chirurgické ústenky. Takovou roušku sice můžete v lékárničce najít, avšak je to nepravděpodobné, protože od roku 2014 už nejsou součástí povinné výbavy.

V lékárničce přeci jen něco najít můžete

V lékárničce pravděpodobně najdete plastový čtverec označovaný jako plastová rouška. V podstatě se jedná o kus igelitu, který ovšem není určený k ochraně úst, nýbrž se používá při poranění hrudníku. Tato rouška sice není ideálním ochranným prvkem, avšak v případě nouze je to rozhodně lepší než nic. Má totiž zabránit kapénkovému šíření infekce, takže teoreticky zabrání i kapénkovému šíření viru.

Při řízení nosit roušku nemusíte, avšak ve všech ostatních veřejných prostorech je nošení ochrané pomůcky přikázáno. Poslouchejte prosím odborníky a lékaře.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu