Jedete do Kanady? Přinášíme několik zajímavostí pro české řidiče

Chystáte se do Kanady? Ať už sem jedete na dovolenou nebo na pár let, možná si budete půjčovat (či rovnou kupovat) automobil. Koupit si zde automobil, to není nic těžkého. Prakticky si ho zde může dovolit každý. Pokud bychom měli srovnat třeba Kanadu a jihovýchodní Asii, řekli bychom, že v Kanadě je to stejně snadné jako hodit kamenem. To však není jediná zajímavost, kterou pro vás přinášíme.

Každý český řidič by si měl uvědomit, že jiný kraj, jiný mrav. Je třeba mít neustále na paměti, že v jiných zemích se může jezdit jinak než u nás. Sice značky zůstávají všude stejné, ovšem někde se jezdí po pravé straně, jinde na silnici pravidla takřka neexistují. Prozraďme si proto několik zajímavostí a věcí, které mohou překvapit české řidiče na kanadských silnicích. Jelikož je Kanada stále větším lákadlem, řidiči by si o ní měli něco zjistit, než do této nespoutané země, kde mnohá nebezpečná zvířata žijí, zavítají.

Neexistuje pravidlo pravé ruky

V České republice jsou lidé zvyklí na to, že přednost má ten, kdo jede zprava. Jenže takzvané pravidlo pravé ruky v Kanadě zkrátka neexistuje. Zde všichni zastavují a jede ten, kdo zastavil před vámi. Platí zde tedy pravidlo, kdo zastaví jako první, ten jako první jede.

Neexistují technické kontroly

Bojíte se, že vás na kanadských silnicích zastaví policista a bude vám chtít zkontrolovat auto? Zde se s tímto nesetkáte. Technické kontroly zde opravdu neexistují. Je zde naprosto běžné, že se jezdí s prasklým sklem nebo s hnilým automobilem. Pokuty nastávají například ve chvíli, kdy nesvítí světla, pokud však jedete s rozbitým zrcátkem, nikdo vám nic neřekne.

V Kanadě se může jezdit už od šestnácti

Zatímco my musíme na své řidičáky čekat do osmnáctého roku života, v Kanadě je to jinak. Zde se řídí od šestnácti let, pokud tedy jedete s doprovodem a pokud danému doprovodu je minimálně pětadvacet let a má doklady.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu