Jeep je nucen změnit jméno svého modelu Cherokee. Nelíbí se indiánům

Jeep Cherokee je klasika, která je na trhu nabízena více než 45 let. Americká automobilka však neustále čelí rostoucímu tlaku, aby toto jméno vyřadila ze svého jmenného seznamu. Tento tlak přichází ze strany indiánské komunity, konkrétně od kmene vedení kmene Cherokee.

Indiánská hrdost

„Jsem si jistý, že to pojmenování bylo dobrým úmyslem, ale netěší nás, když se naše jméno objevuje nalepené na boku auta,“ řekl Chuck Hoskin Jr., hlavní náčelník kmene Cherokee. Kmen vůbec poprvé vyslovil svou prosbu, aby Jeep nepoužíval jejich jméno u svých vozů. Nyní se však ve Spojených státech začíná zvedat vlna suverenity jednotlivých indiánských kmenů, které volají po svých právech, kultuře a historii.

„Nejlepším způsobem, jak nás uctít, je hlásat se o naší suverénní vládě, naší roli v této zemi, naší historii, kultuře a jazyce a vést smysluplný dialog s federálně uznanými kmeny o kulturní rovnosti,“ řekl Hoskin.

Tyto změny byly do určité míry vyvolány protesty na podporu afroamerické komunity. Indiánské hnutí například již donutily Washingtosnský basebalový tým změnit své jméno Washington Redskins, překládaný jako Rudokožci i svého indiánského maskota.

Foto: Jeep

Mrtvý bod

Je ovšem nepravděpodobné, že z důvodu nátlaku zmizí i model Cherokee, respektive jeho jméno. Jeep se nechal slyšet, že pojmenování vozu mělo uctít a oslavovat indiánské kmeny. Vedení navíc dodalo, že se značka zavázala k otevřenému a respektujícímu dialogu. Zástupci vedení se měli telefonicky spojit s Hoskinem, ovšem postoj celé komunity zůstává i nadále nezměněn.

Nelze však předpokládat, že kvůli tomuto faktu se vůz okamžitě přejmenuje. Pokud se tak stane, tak nejdříve s určitou mezigenerační obměnou, a i zde bude velmi těžké hledat alternativu, která by byla schopna zastoupit toto legendární jméno.

Zdroje: Jeep

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT