Jízdě na dálnici se dříve nebo později nedá vyhnout. Zatímco učit se řídit může být vzrušující, vyhlídka na jízdu po dálnici může být pro mnoho začínajících řidičů poněkud stresující. Jakmile si řidič osvojí jízdu na silnici s běžným provozem, je čas naučit se řídit i na dálnici. Nejvyšší prioritou by měla být vždy bezpečnost. Kromě toho se vyplatí mít na paměti následující rady.
Zvolte vhodnou dobu
Když se učíte řídit na dálnici, není vhodné pro první jízdy zvolit dobu dopravní špičky. Lépe se vám bude učit jezdit v menším provozu a rovněž za světla. Je také dobré počkat na hezké počasí, protože déšť a jiné nepříznivé podmínky mohou velmi ovlivnit viditelnost, a jízda se tak pro vás stane zbytečně ještě více stresující. Pro první jízdy vám může také pomoci, pokud se na dálnici nevydáte sami, ale v doprovodu zkušeného řidiče, který vám v případě nouze poradí či pomůže.
Dávejte pozor na okolí a pamatujte na blinkry
Při jízdě na běžné silnici má většina začínajících řidičů tendenci dívat se především přímo před sebe. Řízení na dálnici vyžaduje, abyste věnovali pozornost nejen tomu, co se děje před vámi, ale i tomu, co se děje okolo vás a za vámi. Díky rychlosti se situace mění mnohem rychleji. Používání světelných signálů je důležité vždy, když řídíte, ale obzvlášť, když jde o jízdu po dálnici. Používání blinkrů je tak v případě předjíždění či přejíždění z pruhu do pruhu nutností.
Vjezd na dálnici a výjezd z ní
Když se učíte řídit na dálnici, může být jednou z nejděsivějších věcí první vjezd. Při najíždění na dálnici je důležité nejen používání světelných signálů, ale také schopnost vyhledat ideálně velkou „mezeru“, která vám v případě hustšího provozu umožní bezpečně vjet z připojovacího pruhu do pruhu průběžného. Aby to bylo co nejjednodušší, měli byste svou rychlost v připojovacím pruhu co nejvíce přiblížit rychlosti vozidel v pravém pruhu dálnice. Pro zrychlení byste měli ideálně využít celou délku připojovacího pruhu a zařadit se až před jeho koncem. Při výjezdu z dálnice opět nezapomeňte na blinkr a také na to, že je nutné začít včas zpomalovat, neboť v některých výjezdech by vás mohla nemile překvapit poměrně ostrá zatáčka.
Držte se ve správném jízdním pruhu
Pravý jízdní pruh je určen pro pomalejší provoz a je ideálním místem, kde byste se měli pohybovat, dokud nezískáte více zkušeností. Jakmile budete připraveni, můžete se přesunout do prostředního pruhu a poté trénovat předjíždění v levém pruhu. V tomto případě samozřejmě mluvíme o tříproudé dálnici.
Změny jízdních pruhů
Změna jízdního pruhu souvisí nejen se správným používáním blinkrů, je rovněž důležité udržovat bezpečnou vzdálenost mezi vaším vozem a ostatními. Před změnou jízdního pruhu nezapomeňte zkontrolovat nejen zrcátka, ale také mrtvý úhel. Základní pravidlo by mělo znít: zrcátko, blinkr, manévr.
Zdroj: endsleigh.co.uk