Už mnoho let se vedou debaty o tom, zda jsou lepší celoroční pneumatiky, nebo čistě letní gumy. Rozdíly mezi nimi jsou sice znatelné, ale někteří motoristé si stále myslí, že jsou celoroční pneumatiky tou nejlepší volbou pro jejich plechového miláčka. V závislosti na povětrnostních podmínkách mohou být lepší jedny, nebo druhé. Pojďme se tedy podívat na výhody celoročních i letních pneumatik.
Proč obout celoroční pneumatiku?
Celoroční pneumatika se vyznačuje tím, že poskytuje uspokojivé vlastnosti jak v suchých, tak i mokrých podmínkách. Toto obutí by si na své vozidlo nikdy nedal zkušený řidič, protože ten dobře ví, že zvláště u pneumatik by nemělo docházet ke kompromisům. Celoroční pneumatiky mají středně hluboký dezén a jsou vyrobeny z velice odolné směsi. Pochopitelně jsou nabízeny v několika různých velikostech i modelech v závislosti na typu vozu.
Proč obout letní pneumatiku?
Letní pneumatiky jsou konstruovány pro výkonná vozidla a zkušené řidiče, kteří se nebojí ostřejší jízdy. Díky měkčí směsi lépe cítíte úroveň přilnavosti, a navíc bude auto i daleko lépe reagovat na vaše podněty volantem. Dezén letní pneumatiky má totiž méně drážkování, takže je guma v mnohem větším kontaktu s vozovkou. Tím pádem máte k dispozici maximální úroveň přilnavosti.
Jak si vybrat správnou pneumatiku?
Výběr správné pneumatiky není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mezi oběma typy existují velké rozdíly. Při rozhodování mezi letní a celoroční pneumatikou tak zvažujte vaše řidičské schopnosti, výkon vašeho vozu a také povětrnostní podmínky. Nikdy také nekombinujte různé typy pneumatik na jednom autě. Buď obujte všechny letní anebo všechny celoroční. Nezapomeňte ani na doporučené rozměry gumy předepsané automobilkou.
Obecně se doporučuje přezouvání mezi letními a zimní pneumatikami. Pakliže ale žijete například na Vysočině, určitě spíše upotřebíte pneumatiky celoroční. S nimi se však nikdy nevydávejte na hory, protože se nikdy nevyrovnají zimnímu obutí.