K bolesti zad často přispívá i špatné sezení za volantem. Jak správně nastavit sedadlo?

Když si spočítáte, kolik času ročně strávíte v autě, především v případě, že autem každý den dojíždíte do práce, zjistíte, že je to často mnohonásobně více, než jste si mysleli. Dlouhodobé a časté sezení v autě ale často přispívá problémům se zády. Především u těch osob, které již bolestí zad trpí. Z tohoto důvodu je tak důležité věnovat pozornost tomu, abychom při řízení seděli za volantem co možná nejsprávněji a zbytečně svá záda nenamáhali.

Správná vzdálenost i výška sedadla

Jednou z nejdůležitějších věcí, která se ke správnému sezení za volantem vztahuje, je správné nastavení autosedačky. Ujistěte se, že sedíte dostatečně daleko od pedálů, aby se vaše kolena nedotýkala palubní desky a nohy byly mírně pokrčené, tak abyste je nemuseli při sešlapávání pedálů příliš natahovat. Mezi sedákem a zadní částí vašeho kolena by měla být mezera na šířku dvou prstů.

Nastavení volantu

Zatímco sedadlem se většinou hýbat nebojíme, u volantu je tomu naopak. Jen si vzpomeňte, jestli když jste naposledy řídili auto svého známého, tak jste si kromě sedadla nastavili i volant. Většina lidí totiž jeho  výšku a úhel nastavit zapomíná. Správně byste ale měli věnovat pozornost i tomu a upravit polohu volantu tak, abyste dobře viděli na údaje na displeji, aniž byste se nakláněli dopředu nebo si namáhali krk. Zároveň by měl volant směřovat spíše na váš hrudník než na obličej.

Sklon sedadla a bederní opěrka

Kromě vzdálenosti a výšky sedadla si dejte pozor i na jeho sklon. Vaše ramena by měla být při sezení jen mírně za boky. To znamená, že sedadlo by mělo být sklopeno o 10-20 stupňů dozadu oproti rovné vzpřímené poloze. Sezení v rovném úhlu 90 stupňů ve skutečnosti není pro záda dobré. Pokud je sedadlo vybaveno bederní opěrkou, nastavte si správně i tuto malou část. Pokud vaše autosedačka nenabízí nastavitelnou bederní opěrku a vám by například při delším řízení ulevila, můžete zkusit srolovat ručník a umístit jej za spodní část zad nebo si koupit tvarovaný polštářek.

Pozor na opěrku hlavy

Kromě zad je při sezení v autě nutné věnovat pozornost též krku a hlavě. Abyste zajistili, že vaše hlava bude v rovině nad krkem, zvedněte nebo snižte opěrku hlavy tak, aby se dobře dotýkala zadní části vaší hlavy. Může se to zdát nepříjemné a nepohodlné, ale je to proto, že opěrka hlavy je navržena tak, aby chránila hlavu při případném nárazu.

Nastavení zrcátek

Když jste si v autě správně nastavili sedadlo, nastává čas nastavit též úhel zpětných a bočních zrcátek tak, abyste na ně z vaší pozice dobře viděli. Věnovat čas správnému nastavení autosedačky je důležité nejen pro vaše záda, ale také pro bezpečnost na silnici. V neposlední řadě by v zájmu své páteře měli pozornost poloze sedadla věnovat nejen řidiči, ale i spolujezdci.

Zdroj: driving.co.uk, physiomed.co.uk, spineuniverse.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu