Pod slovem “veterán”, si buď lidé představí válečného veterána, nebo si pod tímto slovem představí stará vozidla, která jsou nyní k vidění jen v muzeích nebo na nějakých výstavách, které se občas konají. Pravdou však je, že automobily nemusí mít stovky let, aby se veterány staly. Možná i vy máte ve své garáži veterána. Pro auta totiž platí to samé jako pro lidi – když člověk dosáhne určitého věku, stane se z něj důchodce. Když vůz dosáhne určitého věku, stane se z něj veterán. Pro auta je stanovená hranice třiceti let.
Hranici určilo Ministerstvo dopravy, které tedy rozhodlo, že se automobil po dovršení svého třicátého věku stane automaticky veteránem. Třiceti lety myslíme třicet let od výroby vozidla. Vozidla se pak mohou stát součástmi veteránských sbírek.
Co obnáší nálepka “veterán”?
Nabízí se otázka, co obnáší nálepka “veterán”. Přece jen když se člověk stane důchodcem, náleží mu celá řada slev a úlev. Jak je tomu u veteránů? Každý majitel vozidla ví, že za automobil se musí platit ekologická daň. Ta se určuje dle kategorie, jejíž emisní limity splňuje. Co se týče veteránů, u nich platí, že jsou zcela osvobozeni od nutnosti placení ekologické daně při první registraci. Na veterány se kromě toho vztahují i velice nízké sazby povinného ručení.
Abyste si ale nemysleli, že veteráni s sebou nesou jenom hromadu pozitiv a slev. Není to tak. Veteráni musí splňovat požadavky při testacích, a to při klubové a krajské. Obě se samozřejmě musí zaplatit.
Vozy, o nichž byste si nemysleli, že veterány jsou
K veteránům patří hned několik vozidel, o nichž byste si to možná ani nepomysleli, že veterány jsou. Je to například Opel Vectra A či VW Passat B3 nebo třeba automobil BMW M5 E36. Známým českým veteránem je mimo jiné také Škoda Favorit.
A co vaše vozidla v garáži? Není mezi nimi taky veterán?