Pokud jste se někdy vydali autem do jižní Evropy, především do Itálie, pravděpodobně jste si všimli, že zdejší řidiči během jízdy troubí mnohem častěji, než jsme zvyklí. Nicméně i na našich silnicích můžeme v některých situacích slyšet troubení. Většina řidičů ale neví, že použití klaksonu má svá pravidla. Kdy a jak tedy správně troubit?
Co o používání klaksonu říká zákon?
Samotný proces troubení je poměrně jednoduchý, stačí „zatlačit“ na volant, ale vědět, kdy troubit, je trochu složitější. Klakson neboli zvukové výstražné zařízení automobilu by se totiž měl podle silničního zákona správně používat pouze k odvrácení hrozícího nebezpečí.
Konkrétně paragraf 31 Zákona č. 361/2000 Sb. říká: „Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.“
V jakých situacích raději netroubit?
Troubení je tak na místě, pokud jím chceme ostatní účastníky upozornit především na možnost hrozící nehody. Mnoho řidičů ale klakson využívá v mnoha dalších situacích, například pokud mají pocit, že je okolní řidiči zdržují svou pomalou jízdou nebo tím, že „zaspí“ na semaforu.
Nicméně troubení by se k vyjádření nespokojenosti, či dokonce agrese používat nemělo. Totéž platí i o využívání klaksonu jako výrazu poděkování nebo jako způsobu, jak upoutat pozornost či jak někoho pozdravit. Nečekané zatroubení totiž může poměrně často způsobit ještě více paniky a zmatku.
Zároveň je vhodné mít na paměti, že troubit bychom i v situaci, která to pravdu vyžaduje, měli jen po dobu nezbytně nutnou. Neoprávněné použití klaksonu navíc může být považováno za přestupek, za který hrozí pokuta ve výši až 2500 korun.
Co používat místo troubení?
Místo zvukového výstražného znamení může podle silničního zákona řidič používat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel. Tento způsob je navíc k upozornění řidiče předjížděného vozidla možné používat i v obci. Další možností, jak ostatní účastníky silničního provozu upozornit na hrozící nebezpečí, je zapnutí výstražného světelného zařízení.
Zdroj: defensivedriving.com, zakonyprolidi.cz