Kód jménem Rolls-Royce Wraith Kryptos

Vozy Rolls-Royce jsou malým uměleckým vyjádřením na čtyřech kolech. Je to dáno nejen jedinečností těchto vozů, ale také faktem, že automobilka svým zákazníkům vychází v lecčem vstříc a ti si tak mohou vůz přizpůsobit, jak se jim jen zlíbí.

Nový přírůstek

Nyní je tato služba posunuta na zcela novou úroveň, díky nové kolekci modelu Wraith. Ta dostala jméno Kryptos a doplnila tak již předchozí kolekce Adamas Collection a Luminary Collection. Tato kolekce se inspiruje uměním psaní a řešení kódů.

Lépe řečeno inspirace pro vznik tohoto modelu vychází ze sochy, která je umístěná v hlavní centrále CIA ve Spojených státech. K vozu je navíc připojena speciální kódovaná šifra, jejíž rozluštění zvládnou jen skuteční profíci ve svém oboru.

Foto: Rolls-Royce

Šifra mistrů z Goodwoodu

Tato šifra je nejvíce patrná na palubní desce, kde pokrývá většinu středových sekcí interiéru a pomalu se přelévá ze strany spolujezdce až k řidiči. „Text“ je vyryt na kartáčovaném tmavém hliníku a nejlépe je čitelný ze strany řidiče.

Čtěte také: Rolls-Royce očima dětí. Návrhy dětských designérů odhalují svět automobilů viděný jinýma očima.

Dalším místem, kde je šifra je k nalezení je vnitřní podhled střechy vozu. Díky působivému optickému zpracování této části vozu přetéká text z jedné strany na druhou a neustále nutí člověka přemýšlet nad tím, co vlastně šifra znamená. A tyto otázky vrtají člověku doslova v hlavě i díky vyražení znaků do kůže na operkách předních sedadel.

Foto: Rolls-Royce

Jen 50 kusů

Podle výrobce je toto designové zpracování vozu působivé jak pro diváky, tak i pro samotného řidiče. Automobilka má v plánu vyrobit rovných 50 kusů této malé záhady. Na kolik přijde však nechtěla prozradit, stejně jako neprozradila význam šifry. Rozhodně však není podmínkou, aby jí majitel uměl rozluštit. Pokud se mu to však dokáže, bude ve svém voze minimálně o něco klidnější a nebudou se mu hlavou honit otázky. Navíc se může při otázce na význam jen potutelně usmívat.

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT