Konal se Grand Prix historických aut. Byli jste u toho?

Přidat na Seznam.cz

Jste milovníkem veteránů? Pak jste jistě zaregistrovali unikátní akci nazvanou Grand Prix historických vozidel, která se se nedávno konala ve spolupráci s Autoklubem České republiky a pořadeteli čtyř legendárních závodů, k nimž patří 1000 mil českolovenských, Brno Revival, Grand Prix Bugatti a Zbraslav-Jíloviště. Letos jste mohli všechny zmiňované závody vidět pod jedním jediným šampionátem, kterým byl zmiňovaný Grand Prix historických vozidel. Byli jste taky u toho nebo jste si fantastický šampionát nechali ujít?


Nejočekávanějším byl závod 1000 mil československých

První závod, tedy konkrétně legendární dálkový závod 1000 mil československých, odstartoval třináctý červnový den,  a to v Opletalově ulici před budovou Autoklubu. Letos se tedy startovalo ze stejného místa jako před skoro devadesáti lety. I první ročníky startovaly ve zmiňované ulici (mimochodem, věděli jste, že první závod 1000 mil československých se jel už v roce 1933?). Tento závod si ujelo několik stovek historických vozidel, byla to skutečně fantastická podívaná.

Zmiňovaný závod 1000 mil československých se řadí k vůbec nejobtížnějším závodům, které se v minulosti jezdily. Ve třicátých letech se konal dokonce pod záštitou samotného Tomáše G. Masaryka. Závody však byly posléze zrušeny kvůli velkému množství nehod, obnoven byl pak až v sedmdesátých letech. Od té doby se jel dokonce jednou i na čas.

Jak závod na 1000 mil československých probíhal?

Vozy stejně jako pokaždé startovaly v minutových intervalech. Mezi startujícími vozidly se našel nejstarší vůz na startu v podobě Praga Mignon, který pocházel z roku 1913. Také startovalo nespočetně mnoho Tater (například Tatra 57 B nebo 97). Mezi startujícími vozy se našlo i Porsche, Alfa Romeo nebo několik modelů značky Bugatti.

A stejně jako pokaždé se jednalo o tříetapovou soutěž, kdy první den se jelo po okresních silnicích, druhý den se uskutečnil okruh přes Piešťany a třetí den se automobily vracely zpátky z Bratislavy do Prahy.

Autor: Karel M.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.