Kožené autosedačky: Jak se o ně starat, aby byly krásné i po letech?

Kožené autosedačky byly ještě před několika lety jedním ze znaků luxusních automobilů. Dnes se s nimi setkáváme i u běžných modelů aut. Tak jako vše, mají i ony své výhody a nevýhody. Každopádně platí, že pokud chcete, aby si uchovaly svou krásu, je nutné se o ně pravidelně starat.

Výhody kožených autosedaček

 • skvěle vypadají a voní – jedním z důvodů, proč mnoho lidí miluje kůži, je její vzhled a vůně. Kůže je mimořádně atraktivní materiál, když je nová, má také velmi příjemnou vůni, kterou si mnozí spojují s luxusem.

 • pohodlí – kůže je též velmi pohodlný materiál, je měkká, ale zároveň poskytuje oporu.

 • snadno se čistí – čištění znečištěné kůže je poměrně snadné, například rozlitá tekutina se do kůže hned tak nevsákne. Pokud ale s čištěním otálíte a necháte rozlitou tekutinu působit, může na kůži vzniknout skvrna, která je následně odstranitelná mnohem obtížněji.

Nevýhody kožených autosedaček

 • ovlivnění teplotou a sluncem – kůže má tendenci se v teplém počasí zahřívat a v chladném počasí tuhnout. Kožená autosedačka tak reaguje na počasí mnohem více než látková. V létě se kůže může rozpálit natolik, že usednutí na ní může být velmi nepříjemné. Kůže má také tendenci se v horku lepit na naši pokožku, což je některým lidem též nemilé. V neposlední řadě je vhodné vůz parkovat na stinném místě, slunce může časem negativně ovlivnit barvu kůže.

 • údržba – zatímco čištění kůže je jednoduché, její údržba může být problém. Časem se do pórů kůže dostane pot, prach a další nečistoty. Pokud kůži neudržujete, může ztvrdnout a popraskat.

 • cena
Autosedačka z hnědé kůže.
zdroj: unsplash.com

Jak správně udržovat a čistit kožená sedadla?

Pravidelnost je základem každé správné péče. Čistit kožené autosedačky a aplikovat na ně ochranné prostředky byste měli, samozřejmě rovněž v závislosti na tom, jak často auto používáte, alespoň čtyřikrát ročně.

 • vysátí – kožená sedadla mají mnoho štěrbin a v nich se snadno hromadí prach a nečistoty. Pokud máte děti, častým problémem jsou i drobky a zbytky jídla. Prvním krokem je sedačky vysát pomocí kartáčového nástavce na vysavači.

 • čištění – k čištění zvolte speciální prostředek na kůži, který nastříkejte na hadřík z mikrovlákna. V zájmu vašich sedadel nikdy nestříkejte čisticí prostředek přímo na sedadla. Následně povrch kůže jemně otřete. Kromě speciálního čisticího prostředku můžete v případě nouze použít také kombinaci octa a vody nebo tekutého mýdla a vody. Dejte ale pozor, abyste kůži příliš nenamočili, mohly by na ní zůstat trvalé skvrny.

 • jemné drhnutí – některé nečistoty mohou přetrvávat i poté, co jste sedadla otřeli hadříkem. V takovém případě nastříkejte čisticí prostředek na měkký kartáč a jemně jím sedadla vydrhněte. Nečistoty by se takto měly dostat na povrch a poté je bude možné setřít čistou utěrkou z mikrovlákna.

 • ošetření – jakmile jsou vaše sedadla čistá a suchá, je čas na ošetření kůže. Kůže je po čase náchylná k praskání. Pomocí kondicionéru na kůži se do ní opět dostanou oleje, které ji udrží pružnou a lesklou. Kondicionér naneste na utěrku z mikrovlákna a jemně ho naneste na sedadla.

 • leštění – jakmile sedadla vyčistíte, je nutné udržet je nějakou dobu mimo dosah slunečního záření a zároveň se vyvarovat jakémukoli kontaktu se sedadly. Jakmile jsou autosedačky suché, pořádně je vyleštěte čistou utěrkou z mikrovlákna.

Zdroj: thespruce.com, leasefetcher.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu