Kvůli jakému tuningu se můžete dostat do trablů?

Kvůli jakému tuningu se můžete dostat do trablů?(zdroj:pixabay.com)

Tuning je v současné době u českých řidičů zajímavým tématem. Lidé dnes chtějí mít ve svých garážích automobily, které jsou jiné, které nezapadají do davu a na českých silničních komunikacích vynikají. Tuning jako takový lze považovat za milovaný, ale také nenáviděný. Zatímco majitelé vozidel, kteří milují jedinečnost a výjimečnost, tuning milují, policisté ho nemají zrovna v lásce a dávají si pozor na každý vůz, který má tuningovou úpravu. Majitelé vozidel, jež prošla tuningem, by si měli dávat pozor na případné kontroly. Některý tuning by je mohl dostat do trablů.

Pokud bychom měli zmínit aktuální tuningové trendy, nezmínili bychom rozměrná křídla nebo bachraté prahy. Naopak bychom zmínili spíše snížené podvozky nebo kvalitní hudební zástavby. Ovšem i tento tuning může lecjakého řidiče dostat do pořádného maléru.

Pozor na velikost ráfků

Chcete změnit velikost ráfků? Pak to musí být schválené. Pravdou je, že při změně pneumatik či všeho, co s nimi souvisí, mluví zákon jasně – pneumatiky musí být pro každý typ či model vozidla použity tak, aby jejich konustrukce, provedení, také rozměry a huštění odpovídaly podmínkám provozu na silničních komunikacích. Veškeré změny týkající se pneumatik proto mějte schválené, tedy zapsané v technickém průkazu, abyste se v případě kontroly nedostali do trablů.

Mají spoilery schválený atest?

Díly musí mít schválený atest, a to platí i u spoilerů, které společně s ráfky dotváří celkový vzhled z vozu. Takové spoilery jsou v současné době poměrně trendy, pokud se jedná konkrétně o úzká mračítka nebo třeba o úžší nástavce. Jak jsme ale zmínili, atest je třeba, může být vyžádán nejen policií při případné kontrole, ale také může (a většinou je) vyžádán i u kontroly na STK, kdy si atest vyžádá příslušný pracovník STK.

Autor: Karel Mareš
Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​