Láká vás dobrodružný road trip? Projeďte se po „Cestě smrti“ či „Cestě kostí“

Většinu z nás už někdy potrápila špatná kvalita či značení na českých silnicích. Na světě ale existují mnohem hrůznější a nebezpečnější silnice, které se linou strmými skalními útesy, deštnými pralesy či velehorami. Nezpevněné cesty, žádná svodidla, extrémní počasí, to vše ale zároveň mnoho turistů na tyto vyhlášené nebezpečné silnice láká.

Kolymská a lenská magistrála (Rusko)

Cestování po Sibiři je vždy výzvou. Sibiřská silnice přezdívaná „Cesta kostí“ se klikatí v jedné z nejchladnějších oblastí světa. Jedná se o kombinaci dvou silnic – Kolymské silnice R504 a Lenské silnice A360. Kolymskou silnici postavili vězni z gulagů. Tisíce jich při stavbě zemřely a jejich těla byla použita údajně do základů silnice.

Obě silnice navíc spojuje ledová cesta po řece Leně, která je otevřená každoročně od prosince do dubna, kdy je led dostatečně silný, aby se po něm dalo jezdit. I tak ale každý rok přijdou o život desítky lidí, když se jejich vozidla propadnou ledem.

Tunelová silnice Guoliang (Čína)

Když se čínská vláda rozhodla, že se nevyplatí náklady na stavbu silnice, kterou bude využívat pouze 300 vesničanů v pohoří Taihang v provincii Henan, několik z nich si předsevzalo, že 1,2 kilometru dlouhou cestu postaví sami. Stavba trvala pět let, silnice byla otevřena v roce 1977.

Starobyle vyhlížející tunelová silnice Guoliang je vytesaná do úbočí strmé hory a většinu trasy tvoří tunel, který vesničané vybudovali převážně pomocí dláta a kladiva. Obdélníková „okna“ propouštějí dovnitř světlo. Silnice je obzvláště nebezpečná, když prší.

Nebezpečná prašná silnice.
zdroj: freepik.com

Průsmyk Zoji La (Indie)

Téměř každá cesta, která se vine nejvyšším pohořím světa, je svým způsobem nebezpečná. Průsmyk Zoji La je ale výjimečně nebezpečný, jedná se o prašnou cestu bez svodidel a dopravního značení, kde jsou neustálým problémem sesuvy půdy.

Silnice navíc kličkuje mezi skalnatými vrcholky ve výšce 3 500 metrů nad mořem. Devět kilometrů dlouhý průsmyk Zoji, který spojuje města Šrínagar a Leh v indickém Kašmíru, bývá v zimě uzavřen, neboť je kvůli obrovským závějím sněhu neprůjezdný.

Cesta Yungas (Bolívie)

Pokud vás neodrazuje cestovat po silnici přezdívané „Cesta smrti“, vyrazte do Jižní Ameriky. Silnice vede z La Pazu do Coroica a tvoří ji téměř 80 kilometrů dlouhá jednoproudá silnice s kolmými srázy do amazonského pralesa pod vámi.

Na silnici je zároveň více než 200 ostrých zatáček, neboť klesá z nadmořské výšky 3300 metrů do 360 metrů. Až do roku 1994 na ní každoročně zahynulo několik set lidí. Na místech, kde se tito lidé většinou zřítili ze srázů, jsou k vidění četné provizorní památníky. Nejhorší část silnice je nyní možno objet prostřednictvím dvouproudé zpevněné silnice, takže provoz vozidel se o něco snížil.

Silnice z Killaru do Pangi přes Kishtwar (Indie)

Tato prašná štěrková silnice, která je otevřená pouze v letních měsících, je dlouhá přibližně 115 kilometrů. Obzvláště nebezpečný je šestikilometrový úsek, kde skalní převisy vypadají, jako by mohly kdykoli spadnout na vozovku.

Cesta byla postavena před mnoha lety místními vesničany a v průběhu desetiletí nebyla opravována. Silnice je velmi úzká a nemá svodidla. Jediný chybný pohyb může vozidlo poslat 2 000 metrů dolů z kolmého srázu.

Zdroj: wanderwisdom.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu