Letos vyprší platnost řidičského oprávnění velkému procentu řidičů – zkontrolujte si ten svůj!

Každoročně si řidičské průkazy musí vyměnit několik stovek tisíc řidičů, avšak někteří z nich o tom nemají ani pojetí. Proto si dnes projdeme užitečné informace, které by vám měly pomoci s výměnou vašeho řidičského oprávnění. Jezdit s propadlým řidičákem se totiž rozhodně nevyplatí, zvláště pak, když je jeho výměna tak jednoduchá.

Kdy a kde můžete o výměnu řidičáku požádat?

Podle údajů Ministerstva dopravy si letos přišlo pro nové řidičské oprávnění 164 tisíc řidičů, což je celých 38 procent z těch, kteří se musí na úřad dostavit a nový řidičský průkaz si vyzvednout. Většinou se jedná o průkazy vydané v roce 2009 s platností na 10 let. Jejich výměna je však velice jednoduchá. Stačí se dostavit na jakýkoliv úřad z rozšířenou působností, a to již tři měsíce přes ukončením platnosti dokladu. Seznam všech vhodných úřadů si můžete vyhledat na stránkách Ministerstva dopravy.

Co je k samotné výměně potřeba?

Na úřad si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, například občanku nebo cestovní pas a stávající řidičské oprávnění. Vlastní fotografii potřebovat nebudete, pokud ji po vás bude úředník či úřednice chtít, pořídí si ji na místě. Využita bude aktuální fotka z databáze. Výměna řidičského průkazu je samozřejmě zdarma, ovšem pouze při standardním vydáním dokladu do 20 dnů. Jestliže budete v řidičském průkazu chtít změnit jakékoliv údaje, bude po vás vyžadován poplatek 200 korun.

Hrozí mi pokuta za jízdu s neplatným řidičákem?

Stejně jako za další protiprávní jednání, tak i za jízdu motorovým vozidlem s neplatným řidičským průkazem můžete inkasovat nemalou pokutu. Jestliže se takového jednání dopustíte, pak se dopouštíte přestupkového jednání a riskujete pokutu až 2000 korun na místě. Pokud nebudete chtít na místě zaplatit a budete tlačit celou věc do správního řízení, očekávejte pokutu až 2500 korun.

Pozorně se podívejte na přední stranu vašeho řidičského průkazu, kde zjistíte jeho platnost. Jeho výměnu rozhodně nepodceňujte, protože se jedná o velmi jednoduchý proces, který jistě nestojí za případné problémy. Nepotřebujete jej také vyměnit?

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT