Lewis Hamilton je šestinásobným mistrem světa! Jak šel čas s touto legendou?

Před závodním víkendem v americkém Austinu byly kalkulace ohledně titulu mistra světa dost jasné. Mohli jej získat pouze jezdci továrního Mercedesu, přičemž daleko větší šanci měl Hamilton. Jeho týmový kolega Valtteri Bottas musel závod bezpodmínečně vyhrát a zároveň doufat, že se Hamiltonovi závod nepovede.

Kvalifikace pro něj nedopadla úplně dobře

V posledních letech jsme si zvykli, že má Brit jednoznačně nejlepší kvalifikační formu z celého startovního pole. Od letošní letní přestávky ovšem nedokázal získat ani jednu Pole Position a na tuto nezáviděníhodnou situaci navázal i na okruhu Amerik. Zajeté kolo se totiž Hamiltonovi nepovedlo, takže do závodu startoval až z 5. pozice. Naopak jeho týmový kolega Bottas dokázal kvalifikaci vyhrát, byť jen o nicotný rozdíl před Ferrari. Všichni tak očekávali dramatický start závodu.

Lewis byl ovšem v klidu

Hamilton ovšem prokázal, že je několikanásobným mistrem světa právem. Před startem byl ledově klidný. Nikdy se totiž nevzdává, což prokázal i ve Velké ceně USA. On jediný totiž dokázal při životě udržet tvrdou směs pneumatik, díky čemuž nemusel podruhé do boxů a ušetřil tak spoustu času. Vítězství měl Hamilton na dosah, ovšem Bottas byl na nových měkčích pneumatikách jednoduše rychlejší, takže pár kol před koncem došlo k předjetí, které ale vůbec nic nevyřešilo. Valtteri Bottas sice vyhrál, ale díky druhému místu se Lewis stal šestinásobným mistrem světa.

Titul získal ten pravý

Ať se to motoristickým fanouškům líbí nebo ne, titul Mistra světa pro rok 2019 spočinul v těch pravých rukou. Hamilton byl po celou sezónu jedním z nejlepších jezdců, a navíc disponoval špičkovým monopostem Mercedes. Ferrari sice druhou polovinu roku hodně zatápělo, ovšem svými strategickými a jezdeckými chybami dalo stříbrným šípům možnost oslavit další mistrovský titul.

Mezi těmito odvěkými rivaly je však vidět velký respekt, alespoň ze strany jezdců. Sebastian Vettel, který v předešlých letech bojoval s Hamiltonem jako lev až do posledních závodů, přišel svému soupeři pogratulovat skoro až na stupně vítězů. To se v dnešní době příliš nevidí.

Hamilton se zařadil mezi legendy

Už pěti tituly mistra světa se Lewis Hamilton zařadil mezi takové legendy jako Alain Prost, Juan Manuel Fangio nebo Michael Schumacher. Ziskem šestého mistrovského poháru se ovšem osamostatnil na druhé příčce v počtu titulů, kdy mu schází jeden jediný na velkého Schumiho. Někteří o Hamiltonovi říkají, že v budoucnu překoná všechny myslitelné rekordy, s čímž se za současné situace nedá nesouhlasit. Letošní sezóna se sice pomalu blíží ke konci, ale v té příští se může všechno diametrálně změnit. Ferrari snad konečně postaví optimální vůz, který bude rychlý po celou sezónu a Mercedesu se může jednoduše stát, že zaspí na vavřínech.

Poslední dva závody letošní sezóny budou spíše ve znamení získání sebevědomí a psychologické převahy nad soupeři, neboť je o obou titulech rozhodnuto. Mohli bychom se tedy dočkat tvrdého, ale férového závodění, které bude pro diváky velice atraktivní.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Ze které pozice startoval Hamilton na okruhu Amerik?

Ze které pozice startoval Hamilton na okruhu Amerik?

ZAVŘÍT