Mercedes C111 slaví už 50 let. I po letech vypadá tato legenda skvěle

Jako příznivci automobilové historie byste měli vědět, že Mercedes postavil model C111 primárně jako experimentální vozidlo, na kterém si chtěl zkoušet nové inovace a vynálezy. Měl se stát pojízdnou laboratoří, jež by vozy s trojcípou hvězdou posunula ještě dále v technologické oblasti. V 70. letech ale C111 působil jako raketa z vesmíru, proto je až neuvěřitelné, že tato vzácná legenda slaví 50. výročí.

Co model C111 testoval?

V 70. letech automobilky experimentovaly hlavně v oblasti motorů, protože v této době byl výkon na prvním místě. Začaly se objevovat nejenom šílené závodní speciály, ale také rychlé silniční vozy, které byly relativně dostupné pro širokou veřejnost. Díky tomuto vozu mohl Mercedes testovat rotační a dieselové motory, ale také přeplňované agregáty nebo zadní zavěšení s více prvky.

C111 rozhodně nebyla pomalá

Už při prvním pohledu na aerodynamickou šípovitou karoserii vám musí být jasné, že C111 nebude jen tak ledajaký testovací prototyp. Musel dosahovat velice dobrých dynamických vlastností a testovací jezdci jej mnohdy dohnali až za hranici možností. S rotačním motorem disponoval 280 koňmi, ale poté přišla určitá technologická vylepšení, takže z agregátu dostali až 350 koní. Z 0 na 100 km/h zrychlila C111 pod 5 vteřin a maximální rychlost hodně přesahovala 250 km/h.

Mercedes C111 (Autor: Wladyslaw, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11836102)

Proč se nikdy nedostal do výroby?

Samozřejmě se v automobilce uvažovalo, že by se model C111 dostal do sériové výroby, ale proti byla bezpečnostní opatření. I když nebyla v 70. letech nikterak náročná, přesto se testovací model Mercedesu nedokázal splnit. Běžné ježdění s ním by prostě bylo moc nebezpečné, takže nakonec celý projekt skončil u fáze prototypu. Ten je dnes velice vzácný, protože těchto vozů bylo vyrobeno jen 16 kusů.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT