Mladí lidé již nemají zájem o řízení

mladý řidič (zdroj foto: freepik.com)

V poslední době proběhl mezi mladými lidmi v České republice zajímavý průzkum, který se zaměřoval na řidičské průkazy. Vyšel z něj poněkud překvapivý výsledek, a sice že mladí přestávají mít o řízení zájem. Stále méně z nich touží po vlastnění řidičského průkazu a svobodě spojené s ovládáním osobního automobilu. Tento malý problém by nás však mohl za pár let mrzet.

Mají jiné priority

Mít maturitu nebo absolvovat taneční kurzy dnes musí doslova každý. Ovšem autoškoly se z tradičního cíle mladých lidí zcela vytratily. Od roku 2009 totiž ubývá lidí, kterým úřady vydají první řidičský průkaz skupiny B, tedy doklad umožňující jízdu s běžným motorovým vozidlem o hmotnosti do 3,5 tuny. Ve zmíněném roce 2009 získalo řidičský průkaz 128 tisíc mladých řidičů, loni to bylo necelých 93 tisíc. Porovnání těchto dvou čísel nejlépe vyjadřuje, jak vážná začíná být situace.

Proč nastal tak prudký úbytek?

Hlavním důvodem bude pravděpodobně jiná životní situace než před lety. Po vlastním automobilu touží mladí lidé daleko méně než před lety. Avšak nemusí se jednat pouze o auto, zájem klesá také o motorky, které byly dříve výsadou každého náctiletého šoféra. Pokles počtu řidičských průkazů může souviset také s demografickou situací v naší republice. Populace stárne, rodí se stále méně dětí a tím pádem klesá i počet potencionálních uchazečů o řidičské průkazy.

Situace se jen tak nezmění

V následujících letech by se tato situace neměla měnit k lepšímu. Naopak bude ještě horší. Již nyní totiž chybí desetitisíce profesionálních řidičů, na kterých závisí naše každodenní přežití. Jako příklad můžeme uvést řidiče autobusů, těch sice v poslední době lehce přibývá, ale stále jich mnoho chybí. Až odejdou stávající šoféři, bude situace doslova kritická. Stejná situace je také v nákladní autodopravě.

Mladí lidé by měli být více motivovaní k absolvování autoškoly. Při řízení totiž člověk získá nezapomenutelný pocit svobody, který mu jen tak nějaká činnost nenabídne.

Autor: Michaela Richterová
Prohlédnout si všechny fotografie (4)

Mohlo by Vás zajímat​