Motorový olej: Proč a jak často ho měnit?

Jedete po silnici a najednou se vám v autě se rozsvítí kontrolka oleje. Oranžová kontrolka je signálem, že hladina oleje ve vašem motoru je nízká. V případě, že nejedete daleko, můžete v cestě pokračovat a následně olej co nejdříve dolít. Červená kontrolka signalizuje vážný problém s mazáním a v tomto případě byste měli automobil co nejdříve odstavit a vypnout motor, hrozí totiž jeho poškození. Proč je vlastně olej pro správný chod auta tak důležitý? Kdy stačí olej doplnit a kdy je nutná výměna?

Důležitost motorového oleje

V minulosti byl motorový olej jednoduchou směsí základového oleje a aditiv. Byl určen především k mazání různých součástí motoru a snižování tření. Dnešní moderní syntetické motorové oleje ale umí mnohem víc než jen mazat. Poskytují ochranu proti opotřebení, udržují viskozitu při různých teplotách, zabraňují tvorbě usazenin, čistí a chrání turbodmychadla a další části moderních motorů.

Motorový olej se stále skládá ze základních olejů a aditiv, jeho kvalita se ale výrazně zlepšila. Základní oleje tvoří 70-90 % celkového množství a jsou získávány ze zemního plynu nebo ropy. Přísady tvoří 10-30 %. Zahrnují chemické látky, které působí jako detergenty, modifikátory tření, antioxidanty, inhibitory koroze či látky zlepšující viskozitní index.

Co je to viskozita oleje?

Když se mluví o motorovém oleji, často se používá termín „viskozita“. Viskozita oleje v podstatě označuje, jak snadno se olej při určité teplotě nalévá. Řidší oleje při nižších teplotách snadněji tečou a mají nižší viskozitu, zatímco hustší oleje mají vyšší viskozitu. Viskozitní index měří schopnost oleje odolávat změnám viskozity při změně teploty. Většina vícestupňových motorových olejů má složení se zlepšovači viskozitního indexu, které pomocí polymerních přísad pomáhají udržovat stálou viskozitu oleje v širokém rozsahu teplot. Olej s vyšším číslem viskozitního indexu je schopen lépe udržet svou viskozitu v širším rozsahu teplot. Tyto látky zlepšující viskozitní index se ale časem rozpadají, jak olej stárne. I z tohoto důvodu je nutná pravidelná výměna oleje.

Kdy je vhodné olej vyměnit?

Výměna oleje je poměrně rychlý a snadný způsob, jak udržovat motor ve správném chodu a prodloužit jeho životnost. V motorovém oleji se totiž shromažďují vedlejší produkty spalování. Pokud se nečistoty nahromadí nad rámec kapacity oleje, vytvářejí v motoru usazeniny a kaly, které mohou mít negativní vliv na celkový výkon a účinnost vozidla.

Jak často byste tedy měli měnit olej? Obecně se doporučuje měnit olej po 15 000 ujetých kilometrech. V případě, že jezdíte méně, po přibližně jednom roce od poslední výměny. Roli hraje též stáří vozidla, jízdní podmínky a typ oleje, který používáte. V mezidobě je nutné olej kontrolovat a dolévat. Spolu s každou výměnou oleje je vhodné vyměnit též olejový filtr.

Varovné signály

Kromě kontrolky na přístrojové desce vozidla existuje i několik dalších příznaků, na které je třeba dávat pozor a které mohou signalizovat, že je čas na výměnu oleje. Jedním takovým signálem je změna barvy oleje. Čistý olej má jantarový odstín. Postupem času se jeho barva změní na tmavší kvůli nashromážděným nečistotám a usazeninám. Pokud kontrolujete olej a všimnete si, že jeho barva je černá, je to klíčové znamení, že je čas na výměnu oleje. Dalším varováním může být neobvyklý hluk motoru. Pokud motorový olej plní svou funkci, promazává součásti motoru a díky tomu je motor tichý. Jestliže je ale hladina oleje nízká, můžete začít slyšet klepání nebo hučení.

Zdroj: uti.edu

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu