Mrtvý úhel: všichni o něm vědí, ale přesto nás při řízení často překvapí

Zpětná a boční zrcátka vozu nám obvykle poskytují při jízdě velmi dobrý výhled kolem automobilu. Nicméně směrem k zadní části vozidla se nachází oblast, která v zrcátkách není vidět. Tato neviditelná oblast se nazývá mrtvý úhel. V moderních automobilech je sice spousta technologií, které nám pomáhají se s mrtvým úhlem vypořádat, ale zvládnout to jde i bez nich.

Kdy je mrtvý úhel nebezpečný

Velikost mrtvého úhlu se liší u jednotlivých vozů i v závislosti na poloze řidiče, nicméně tato oblast existuje vždy. To znamená, že spoléhání se pouze na zrcátka by mohlo způsobit nehodu a že kontrola mrtvého úhlu před změnou jízdního pruhu, zařazením se z výjezdu nebo vyjetím z některých křižovatek je nezbytným bezpečnostním postupem.

Zrcátka a kontrola vašeho mrtvého úhlu

„Ruční“ kontrola mrtvého úhlu obvykle vyžaduje, aby řidič otočil hlavu a podíval se přes rameno, což ale může představovat potenciální riziko, pokud by se v tomto okamžiku něco znenadání objevilo v běžném zorném poli řidiče. Pravděpodobně nejlepším a nejspolehlivějším způsobem, jak pomoci minimalizovat oblast mrtvého úhlu, je tak zajistit správné nastavení zrcátek.

Klíč k tomuto nastavení spočívá v tom, že ačkoli nemusíte být schopni nastavit zrcátka tak, aby vám poskytovala plné zorné pole, můžete minimalizovat oblasti mrtvého úhlu tak, aby byly tak malé, že vám zcela nezakryjí výhled na předmět v něm. Jde o to, abyste stále viděli alespoň kousek tohoto objektu, abyste věděli, že se tam nachází.

zdroj: pexels.com

Chcete-li nastavit zrcátka, nejprve se ujistěte, že máte zpětné zrcátko nastavené tak, aby vám poskytovalo jasný výhled dozadu. V případě levého bočního zrcátka se mírně nakloňte doleva a nastavte zrcátko tak, aby byl sotva viditelný bok vašeho vozidla. U pravého bočního zrcátka se nakloňte doprava tak, aby se vaše hlava nacházela ve středu vozidla. Z této polohy opět nastavte zrcátko tak, abyste v něm sotva viděli bok svého vozidla. U všech tří zrcátek je důležité nastavit také svislé nastavení. Chcete mít jasný výhled na to, co je na silnici, nikoli na oblohu.

Mrtvý úhel a moderní technologie

Samozřejmě existují nové technologie, které snižují riziko kolize sledováním mrtvého úhlu u moderních automobilů. Systémy sledování mrtvého úhlu využívají kamery a radarové senzory na zadním nárazníku k detekci, zda v mrtvém úhlu nejede vozidlo. Systémy se liší model od modelu, ale obvykle se v bočním zrcátku objeví oranžové světlo, pokud se ve vašem mrtvém úhlu nachází jiné vozidlo. Pokud dáte znamení nebo se pokusíte změnit jízdní pruh v době, kdy je kontrolka rozsvícená, začne kontrolka blikat a některé systémy upozorní řidiče na nebezpečí zvukovým signálem nebo vibracemi volantu. Pokud je vůz vybaven asistenčním systémem pro udržování v jízdním pruhu, může tento systém provést korekci řízení, aby vás udržel v jízdním pruhu, pokud se někdo nachází ve vašem mrtvém úhlu.

Vyhněte se tomu, abyste se ocitli v mrtvém úhlu někoho jiného

Velká vozidla, jako jsou nákladní automobily, mají větší mrtvý úhel než osobní automobily a často mají na zadní straně značky, které na to upozorňují, například: „Pokud nevidíte moje zrcátka, nevidím ani já vás“. Nezapomeňte, že i některá další vozidla mají horší výhled než jiná, například dodávky, sportovní vozy či vozidla táhnoucí přívěsy často poskytují řidiči rovněž omezený výhled.

Chcete-li se vyhnout tomu, abyste se ocitli v mrtvém úhlu většího vozidla, vždy se ujistěte, že vidíte do jeho zrcátek, a před předjížděním zkontrolujte, zda je opravdu možné vozidlo předjet, abyste neuvízli vedle něj v jeho mrtvém úhlu. Totéž platí v menší míře i u osobních automobilů. Pokud vyjíždíte, abyste předjeli auto na dálnici nebo dvouproudé silnici, snažte se manévr dokončit rychle a nejet delší dobu v mrtvém úhlu jiného vozidla.

Zdroj: learndrivesurvive.com.au.

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu