Na barvě záleží aneb jaké barvy aut jsou v České republice nejoblíbenější?

Někdy se s nadsázkou říká, že pro ženy je na autě nejdůležitější jeho barva. Samozřejmě, že barva by při výběru vozu neměla být tím nejdůležitějším hlediskem, na druhou stranu je ale pravda, že je často tím prvním, čeho si ostatní lidé na vašem automobilu všimnou. Také máte pocit, že oproti minulosti není paleta barev, kterou na našich silnicích vídáme, tak pestrá, jako tomu bylo ještě před několika lety?

Nadvláda neutrálních barev

Odpověď na tuto otázku vám může dát statistika, kterou pravidelně zveřejňuje Svaz dovozců automobilů. Z posledních zveřejněných dat vyplývá, že nejčastěji kupovanými novými vozy na českém území jsou ty s odstínem šedé, kam je řazena i elegantní stříbrná. Velmi oblíbenými jsou rovněž automobily bílé barvy, zde jde samozřejmě především o firemní vozy, neboť na bílé barvě následně nejvíce vynikne reklama. Bronzová příčka poté patří odstínům modré. Naproti tomu vozy v barvě hnědé, fialové, žluté, oranžové či zelené se prodávají jen málo.

Značky aut a nejoblíbenější barvy

Rozdíly z hlediska obliby barvy jsou i mezi jednotlivými automobilkami. Zatímco například u značek Škoda, Ford či Peugeot je nejčastěji žádanou barvou právě šedá, u luxusnějších automobilů typu Mercedes-Benz či BMW je to černá, u Dacie, Toyoty či Hyundai pak bílá.

Češi versus svět

Tři nejoblíbeněji barvy vozidel v České republice už známe. Jak jsme na tom ale v porovnání s ostatními zeměmi? Pokud jde o Evropu, nejoblíbenější barvou je stejně jako u nás šedá a stříbrná. Ve světě je pak nejprodávanější barvou bílá, které první místo zajistila především velká obliba v Číně a dalších asijských zemích. Na druhé příčce je celosvětové barva černá a na třetí odstíny šedé.

Výrazné barvy jsou bezpečnější

Často diskutovanou otázkou je také to, zda barva vozidla nějak ovlivňuje jeho bezpečnost. Provedené studie prokázaly, že do určité míry ano. Nejbezpečnější jsou údajně automobily výraznějších a u nás ne tak častých barev, jako je žlutá či oranžová. Na druhé straně žebříčku se z hlediska bezpečnosti naopak umístily oblíbené odstíny šedé a stříbrné. Obecně lze říci, že pestré barvy dělají automobily mnohem lépe viditelné. Řidiči se prý rovněž domnívají, že se vůz nachází blíže, a věnují mu tak ihned větší pozornost než v případě tmavých a nevýrazných barev.

Zdroj: porovnej24.cz, sda-cia.cz

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT