Na jednu stranu více světla i čerstvého vzduchu, na stranu druhou větší spotřeba a riziko potíží. Vyplatí se investice do vozu se střešním oknem?

Za krásného dne nebo hvězdné noci mnoho z nás sní o jízdě pod širým nebem. Jednou z možností je samozřejmě kabriolet. Většina lidí si ale uvědomuje, že auto „bez střechy“ má v našich zeměpisných šířkách i své nevýhody, a tak se uchylují ke kompromisu v podobě střešního okna. Je to dobrá volba?

Typy střešních oken automobilů

V současné době se můžeme setkat s několika typy střešních oken, z nichž každé má svá specifika, výhody i nevýhody. Otevírání střešních oken může být buď ruční, nebo elektrické.

  • Výklopné střešní okno – typ střešního okna, u něhož se skleněná plocha zvedá nahoru a dolů.

  • Posuvné střešní okno – typ střešního okna, u něhož se skleněná plocha posouvá dopředu a dozadu.

  • Panoramatické střešní okno nebo též panoramatická střecha – velké sklo, které pokrývá celou střechu vozidla.

Výhody střešních oken

V době, kdy většina aut neměla klimatizaci, představovala střešní okna možnost, jak podle potřeby do automobilu pustit trochu více chladného vzduchu z venku. Dnes je sice naprostá většina vozů vybavena klimatizací, ale střední okna stále nabízejí něco, co klimatizace nikdy nedokáže.

Mezi nejčastěji uváděné přednosti patří:

  • Lepší ventilace – pokud v dopravní zácpě otevřete klasické okno, umožníte přístup značnému množství škodlivin. Střešní okno na druhou stranu využívá principu podtlakové ventilace a zajišťuje lepší větrání než klasická okna. Díky rozdílu tlaku mezi vzduchem proudícím uvnitř a vně vozu přichází čerstvý vzduch dovnitř vozu a vzduch nahromaděný uvnitř vozu vychází střešním oknem ven.

  • Více světla v interiéru vozu – díky střešnímu oknu samozřejmě do vozu proniká více světla. Interiér tak působí prostornějším i útulnějším dojmem.

  • Méně hluku než při otevřených oknech – za jízdy s otevřeným střešním oknem je v interiéru menší hluk než za jízdy s otevřenými okénky.

  • Způsob bezpečného úniku – pokud v případě nehody nemůžete vystoupit dveřmi, střešní okno vám může pomoci dostat se ven. Většina konstrukcí umožňuje v případě nutnosti zcela odstranit sklo.

  • Zlepšuje zážitek z jízdy – umožňuje cestujícím lépe sledovat krásy okolí.
Mladá žena řídící s rukou ve střešním okně.
zdroj: unsplash.com

Nevýhody střešních oken

Střešní okna mají ale samozřejmě i své nevýhody. Kromě vyšší pořizovací ceny vozů se střešními okny k často uváděným nevýhodám střešních oken patří:

  • Vyšší spotřeba paliva – jízda vysokou rychlostí s otevřeným střešním oknem ovlivňuje aerodynamiku vozu, což způsobuje větší odpor vzduchu, a tím i větší spotřebu paliva. V neposlední řadě střešní okna a jejich mechanismy zvyšují hmotnost vozu.

  • Větší náchylnost k vloupání do vozu  – střešní okno představuje další možnost, kudy mohou potenciální zloději do vozu vniknout. V případě, že máte elektrické střešní okno, se ale nemusíte například bát, pokud ho zapomenete otevřené, většina oken se automaticky zavře při zamčení vozu.

  • Méně místa nad hlavou – vozy bez střešních oken nabízejí cestujícím více prostoru nad hlavou.

  • Potenciální nebezpečí zatékání a dalších potíží – když auto zestárne, střešním oknem často začne zatékat. Prosakující voda může být problémem nejen za deště, ale také při mytí v myčce. Další potíže mohou souviset s aerodynamickým svistem či nečistotami, které se v mechanismu okna časem zachytí a mají negativní vliv na jeho činnost.

V minulosti si někteří lidé stěžovali, že kvůli střešnímu oknu si ve voze za slunečných dní připadají jako ve skleníku. Většina dnešních střešních oken je naštěstí již tónovaná a vybavená zatahovací roletkou, což tento problém do značné míry eliminuje.

Zdroj: espertoautoricambi.it, motorimagazine.it

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu