Naplánujte si roadtrip s elektrickým autem. Která země je pro elektřinou poháněné vozy tou nejvíce přívětivou?

Možná si budete říkat, že vyjet na roadtrip s elektricky poháněným autem je holá sebevražda. Podstatou každého takového výletu je totiž ujet co největší vzdálenost a při jízdě poznat krásy a skvosty té dané země. Moderní elektrická auta však stále nemají stejný dojezd, jako jejich konkurenti s konvenčními spalovacími motory. I proto byste si pečlivě měli vybrat zemi, do které se na roadtrip vydáte.

Co by se v cílové zemi mělo nacházet?

Asi každého z vás by napadlo, že při roadtripu s elektromobilem je naprosto zásadní dostatečný počet dobíjecích stanic. Ještě před samotným vyjetím si tedy dost přesně zjistěte, zda má vaše cílová destinace dostatečně rozsáhlou a komplexní síť dobíjecích stanic. Pokud tomu tak je, nemáte se čeho obávat a s radostí můžete usednout za volant vašeho vozu a vyrazit na cestu. V opačném případě si výlet sakra rychle rozmyslete.

Mohou elektromobily nahradit auta se spalovacími motory?

Anketa: Vydali byste se na roadtrip s elektromobilem?
Celkem hlasů: 43

Poslední dobou velice frekventovaná otázka, na kterou je zatím záporná odpověď. Tesla Model 3 nebo Porsche Taycan sice disponují relativně velkým dojezdem a krátkou dobou napájení, ovšem na druhou stranu to jsou vcelku prémiové vozy, které si smrtelník s průměrným platem prostě nemůže dovolit. Pokud ovšem máte dostatek finančních prostředků, pak si klidně můžete pořídit luxusní elektromobil s dojezdem přesahujícím 800 kilometrů a speciálními akumulátory, které se mohou dobít za pouhých 15 minut.

Jak tedy vypadá ideální země pro roadtrip s elektrickým vozem?

Jak již bylo řečeno, popularita elektrických automobilů v posledním roce neskutečně poskočila směrem vzhůru, a to hlavně zásluhou nové Tesly Model 3 a zejména Porsche Taycan, o které jsme vám již psali dříve. Jejich majitelé se ovšem nevydají na roadtrip do kterékoliv evropské země, ale vyjedou spíše tam, kde budou vítáni. Ideální země pro roadtrip s elektromobilem by tedy měla disponovat rozlehlou sítí rychlonabíjecích stanic, což samozřejmě souvisí s jejich dostatečným počtem.

Která země má nejlepší síť nabíjecích stanic?

Dokážete si tipnout, která země bude disponovat nejlepším zasíťování nabíjecích stanic? Není to ani Německo, Rakousko a ani Švýcarsko. Suverénně nejvíce nabíjecích stanic na 100 kilometrů dálnice je totiž v severském Norsku. Na této vzdálenosti se totiž v průměru nachází 655 dobíjecích stanic, což je naprosto neuvěřitelné. Prakticky na každém kroku tak můžete zastavit a dobít během pár desítek minut svůj elektromobil. Díky tomu i díky krásné přírodě je Norsko takřka ideální zemí na roadtrip s elektromobilem.

Ve které zemi je nejvíce rychlonabíječek?

Tato informace už vás asi nepřekvapí, ale nejvíce rychlonabíjecích stanic se nachází v sousedním Německu, celkem 5 074. Druhé místo obsadila Velká Británie s 4 008 rychlonabíječkami a stupně vítězů doplnilo již zmíněné Norsko, které disponuje 3 426 rychlonabíjecími stanicemi. S neustále se měnícím klimatem se očekává, že bude obliba elektromobilů nadále stoupat, s čímž pochopitelně souvisí i výstavba nových dobíjecích stanic.

A co vy, vydali byste se na roadtrip v elektrickém vozidle? Jestliže se zvýší hustota nabíjecích stanic, určitě se zvýší i popularita výletů v elektromobilech.

Autor: Karel Mareš

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT