Nedovolte, aby plíseň ovládla vaši garáž

S plísněmi se lze v domácnosti setkat nejen v koupelně, sklepě či prádelně, ale také v garáži. Občas se není čemu divit, neboť nejen u starších domů jsou garáže často tmavé, vlhké a špatně větrané. To vše pak vytváří ideální podmínky pro vznik plísně. Jak tomuto problému předcházet a jak s plísněmi úspěšně bojovat?

Je plíseň v garáži nebezpečná?

Plísně jsou houby, které produkují mikroskopické spory, jež jsou všude kolem nás. Existuje obrovské množství různých druhů plísní. Na některé lidi nemá většina typů plísní vůbec žádný vliv.

Osoby s určitými zdravotními potížemi, jako je astma, alergie, rozedma plic nebo bronchitida, ale mohou spory plísní dráždit a zhoršovat jejich zdravotní stav.

Garáže jsou jedním z několika míst v našich domech, která mohou být náchylná k růstu plísní. I když plíseň v garáži většina z nás nepovažuje za tak velký problém jako v jiných místnostech, není to tak zcela pravda.

Garáže totiž používáme k mnoha různým účelům, a to nejen k parkování vozidel, ale také ke skladování rozmanitých věcí, včetně potravin, i jako prostor pro koníčky. V neposlední řadě v některých domech garáže slouží i jako místo vstupu do domu. I to je důvodem, proč je vhodné garáže udržovat v čistotě a bez plísní.

Jak poznat plíseň v garáži?

Plísně se živí především organickými materiály a mohou na vás číhat kdekoli, tedy nejen na stěnách či stropě, ale také na podlaze nebo volně položených předmětech.

Plíseň může mít různé zbarvení, typické skvrny tak mohou být nejen černé či bílé, ale také šedé, zelené nebo oranžové. Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda má vaše garáž problém s plísní:

  • Všimnete si vlhkého, zatuchlého zápachu.
  • Na površích můžete zjistit známky růstu plísní.
  • Na přítomnost plísní budete mít tělesnou reakci, včetně alergické reakce, kašle, podráždění kůže nebo svědění očí.

Co způsobuje plíseň v garáži?

Bohužel platí, že ve většině garáží jsou velmi dobré podmínky pro vznik plísní, většinou v nich totiž chybí dostatek přirozeného světla i účinné větrání a jsou náchylné k vysoké vlhkosti a kondenzaci. Ideálním prostředím jsou pak též garáže nedokončené.

Spory plísní se šíří větrem, hmyzem, vodou, zahradním nářadím a mnoha dalšími způsoby. Jakmile se spory usadí na vlhkém povrchu, trvá pouze dvacet čtyři až čtyřicet osm hodin, než se plíseň začne množit.

Plísně rády rostou především na organických materiálech, jako je dřevo a textilie. Pokud jsou podmínky dostatečně teplé a vlhké, brzy se rozšíří i na další povrchy.

Podmínky v garážích nejsou jediným důvodem, proč se zde plísním daří. Garáže jsou náchylnější k výskytu plísní i proto, že jejich vrata se několikrát denně otevírají, což dává plísním dostatek příležitostí dostat se dovnitř, a jsou také přístupovým místem do domů. Spory plísní se tak mohou přenášet dovnitř na oblečení, botách či nákupních taškách.

Garáž přeplněná věcmi.
zdroj: unsplash.com

Další faktory, které mohou způsobit plíseň

V garážích se mohou vyskytovat i další faktory, které z nich činí pro plísně příznivé prostředí:

  • poškození vodou, například z prasklého potrubí nebo po povodni
  • děravá střecha, nedokončený strop, obnažená izolace
  • příliš dlouho otevřená garážová vrata, když prší nebo sněží
  • chybějící odvodnění podlahy nebo ucpaný odvodňovací systém
  • na podlaze zůstává příliš mnoho ledu a sněhu z vozidel
  • špatně utěsněná garážová vrata
  • ventilační systém nefunguje správně
  • garáž není zcela vysušena po umytí auta nebo podlahy

Jak zabránit vzniku plísně v garáži?

Naštěstí existuje spousta preventivních opatření, která můžete učinit, aby se plíseň v garáži nestala problémem.

  • Používejte stavební materiály odolné proti plísním – dřevěné svorníky přitahují plísně, proto pokud stavíte nebo přestavujete garáž, použijte kovové svorníky. Nenechávejte sádrokartonové desky bez nátěru a používejte nátěry odolné proti plísním a houbám.

  • Regulace vlhkosti – použijte odvlhčovač vzduchu, většině garáží by měla stačit vlhkost mezi 35-60 %.

  • Okamžitě se vypořádejte s přebytečnou vodou – důkladně ukliďte po povodni nebo po zjištění a odstranění střešních či vodovodních netěsností. K odstranění stojící vody na podlaze, například z roztátého sněhu, použijte stěrku, houbu nebo mop.

  • Nainstalujte ventilační systém – zlepšete proudění vzduchu v garáži tím, že zajistíte její dostatečné větrání.

  • Odstraňte harampádí a nepořádek – odstraňte z garáže nepotřebné věci, jako jsou kartonové krabice, starý nábytek a volně položené věci na podlaze. Nepořádek snižuje funkčnost garáže a poskytuje plísním více ploch, na kterých mohou vznikat. Udržujte v garáži pořádek pomocí skříňových, závěsných a nástěnných úložných systémů.

  • Zajistěte dostatečný odvod vody z podlahy – správně nakloněná podlaha garáže a účinný odvodňovací systém se postarají o většinu přebytečné vody na podlaze.

  • Zvyšte množství přirozeného světla – garáže, které mají více přirozeného světla, jsou méně ideálním prostředím pro růst plísní. Větší okna, garážová vrata s okenními výplněmi či venkovní vstupní dveře s oknem mohou do garáže přivést více přirozeného světla. Z důvodu soukromí a bezpečnosti se snažte používat neprůhledná skla.

Jak odstranit již vzniklou plíseň?

Chcete-li se plísně v garáži zbavit sami, nejprve se ujistěte, že je místnost dobře větraná. Při čištění používejte rukavice, ochranné brýle a respirátor nebo kvalitní obličejovou masku, abyste se zbytečně nevystavovali sporám plísní.

Důležité je zadržet spory během čištění, aby se nerozšířily do dalších prostor garáže. Plesnivý povrch proto nikdy nedrhněte „nasucho“. Nejprve ho postříkejte čisticím prostředkem na odstraňování plísní, teplou vodou nebo směsí vody a bělidla.

Přípravek na odstraňování plísní přinese nejlepší výsledky čištění. Účinná může být také směs vody a některých domácích prostředků, jako je destilovaný bílý ocet a bělidlo. Nezapomeňte, že některé z těchto čisticích kapalin i samotná plíseň mohou na některých površích způsobit skvrny a kosmetické poškození.

Poté, co necháte použitý čisticí prostředek na plísni krátce působit, vydrhněte místo kartáčem s tuhými štětinami. Po opláchnutí plochy vodou ji zkontrolujte a postup opakujte, dokud veškerá plíseň nezmizí.

Následně toto místo a jeho okolí důkladně osušte. Vyčištěnou oblast několik týdnů sledujte, abyste se ujistili, že se plíseň znovu nerozroste.

Zdroj: servicemasterrestore.com, puroclean.com, superiorrestore.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu