Naše auto je tak trochu naší vizitkou, kterou okolí vidí často dříve než nás. Je sice pravdou, že automatické myčky aut nám mytí aut mohou velmi zjednodušit, ale na stranu druhou se ví, že pro lak není časté mytí kartáči zcela šetrné. Řešením jsou bezkontaktní myčky anebo samozřejmě ruční mytí. Víte, čeho byste se při něm měli vyvarovat?
Myjete auto na přímém slunci
Na jednu stranu to zní sice lákavě, ale mytí auta v horku na slunci, není dobrý nápad. Důvodem je, že povrch auta bude horký a voda, kterou budete k mytí používat, se bude rychle odpařovat. Dalším problémem je, že většina čisticích prostředků není určena pro použití na horkých površích. Pokud si pozorně přečtete návod, často zjistíte, že se v něm píše, abyste auto zaparkovali ve stínu. Myslí se samozřejmě především v létě. Auto se po umytí vyplatí též otřít suchou žínkou z mikrovlákna, která odstraní případné kapičky, které by jinak mohly zaschnout a zůstat na laku v podobě skvrnek.
Používáte saponáty na nádobí a podobné čisticí prostředky
Někteří lidé si myslí, že nejrůznější čisticí prostředky, které běžně používají v domácnosti, mohou použít i na mytí auta. Není to ale pravda, pokud tyto produkty použijete, hrozí to, že jimi odstraníte z karosérie i ochrannou vrstvu vosku. Většina těchto prostředků je totiž ve spoustě ohledů příliš agresivních. Auto tak vždy myjte pouze autošamponem.
Nepoužíváte dostatečné množství vody
Na umytí vašeho miláčka na čtyřech kolech vám jeden kbelík vody rozhodně nestačí. Jako minimum se uvádějí dva kbelíky vody. Prvním odstraníte z auta ty největší a nejhrubší nečistoty a druhým povrch následně dočistíte. Autošampon klidně dejte pouze do druhého kbelíku, na odstranění hrubých nečistot postačí pouze voda. Pokud byste totiž používali pouze jeden kbelík, hrozí, především v případě, že váš vůz byl poměrně hodně znečistěný, že si zrnky prachu způsobíte na laku malé škrábance. Pokud chcete, můžete použít i třetí kbelík s čistou vodou na výsledné opláchnutí auta a odstranění případných zbytků autošamponu.
Používáte houbu, stará trička či papírové utěrky
Spousta lidí k mytí auta používá houbu. Mytí s ní je sice pohodlné, ale ne zcela bez rizika. Na houbě totiž velmi jednoduše ulpí malá, okem těžko viditelná, zrnka prachu, která poté mohou způsobit mikroškrábance na laku. Ty jsou nejlépe vidět, když se na karosérii podíváte pod určitým úhlem na přímém slunci. Vhodnější je použít speciální žínku z mikrovlákna, nejlépe se střapci, se kterou toto riziko nehrozí. Vhodné není ani mytí starými tričky. Jednak materiál, ze kterého jsou vyrobeny, často zanechává na autě šmouhy, a pokud je navíc na tričku potisk, opět hrozí, že může způsobit poškození laku. Zapomeňte také na používání papírových utěrek, například k dosušení auta, jsou příliš hrubé.
Používáte jednu žínku na všechno
Při mytí auta samozřejmě myjeme nejen karosérii, ale i ostatní místa, například kola, podběhy a další zákoutí, která na první pohled nejsou vidět. Především kola a podběhy jsou ale často nejen velmi špinavé, ale nečistoty na nich jsou též velmi hrubé. Z tohoto důvodu je tak vhodné na tato místa používat jinou žínku nebo klidně i kartáček s měkkými vlákny. Z podobných důvodů si také před mytím auta sundejte z rukou veškeré prstýnky náramky či hodinky, mohli by způsobit nechtěný problém.
Nečistíte správným směrem
Pro mnohé je to samozřejmost, ale přesto se vyplatí toto pravidlo na závěr připomenout. Při mytí je důležité postupovat správným směrem, tedy od horní části vozu ke spodní. Případně nejprve můžete namočit, po lepší odmočení nečistot, nebo rovnou umýt zvlášť kola, pomocí samostatného kbelíku s vodou a houby, a poté s čistou vodou a jinou houbou začít čistit od shora karosérii. Odborníci doporučují také vyvarovat se při čistění klasickému krouživému pohybu, lepší je vybrat si jeden směr, od přední části k zadní či naopak, a toho se při mytí držet.
Zdroj: carcarehacks.com