Znečištění ptačím trusem či promáčknutí od krupobití, to jsou jen některé z věcí, které vašemu vozu hrozí, když ho neparkujete v garáži. Nicméně parkování venku může mít negativní vliv nejen na „kosmetický vzhled“ vašeho automobilu, může představovat i určitý bezpečnostní problém. Nemáme teď ani tak na mysli případnou krádež vozu, ale spíše větší „zátěž“ pro některé součástky. Dlouhodobé venkovní parkování za extrémního tepla nebo chladu může totiž vaše auto učinit náchylnějším k určitým problémům.
Brzdy
Parkování vozu venku za chladného počasí může urychlit proces rezivění brzd. Přestože se určitému množství rzi během zimních měsíců nevyhnete, zejména pokud často jezdíte po posolených silnicích, můžete snížit míru vystavení vašeho vozidla vlhkosti tím, že jej budete nechávat zaparkované uvnitř.
Vystavení vlhkosti může vést ke korozi brzdových kotoučů, což může později přerůst v další problémy s brzdami, jako je tvorba důlků na kotoučích nebo předčasné opotřebení brzdových destiček.
Baterie
Parkování vozidla venku za extrémního počasí může vést k problémům s baterií. Na jedné straně může teplo způsobit odpařování kapaliny z akumulátoru, což následně zkracuje jeho životnost.
Na druhou stranu mohou teploty pod bodem mrazu narušit schopnost baterie nastartovat vozidlo, takže se vám bude zdát, že je motor poněkud „pomalý“. Kromě toho mohou nízké teploty způsobit, že kapalina v baterii zamrzne, a tedy se rozpíná, což může poškodit články baterie.
Topení a klimatizace
Působení povětrnostních vlivů může ovlivnit účinnost klimatizace a topení. Ve zvláště horkých dnech může parkování vozu na přímém slunci způsobit zpoždění při vhánění studeného vzduchu přes klimatizaci. Totéž platí pro chladné zimní dny, kdy přímé vystavení chladnějšímu počasí může zpozdit zahřátí vašeho vozu.
Pneumatiky
UV záření je jedním z několika faktorů, které mohou přispívat k předčasnému stárnutí pneumatik a k tvorbě prasklin na bočnicích. Při dlouhodobém působení slunečních paprsků se pryžové směsi v pneumatikách rozkládají a poškozují. Výsledek? Praskliny na vnější straně běhounů pneumatik, které ohrožují její integritu a bezpečnost.
Lak
Venkovní prostředí nemusí být pro lak vašeho vozu příliš příznivé. Nadměrné vystavení slunečnímu záření může způsobit oxidaci laku, což vede k jeho vyblednutí a odlupování. Navíc kyselý ptačí trus, lepkavé zbytky hmyzu a kapající míza ze stromů mohou laku vašeho vozu také ublížit.
Karoserie
Pokud parkujete venku, vystavujete se vyššímu riziku poškození karoserie vozidla při extrémních povětrnostních podmínkách. Ponechání vozu na ulici představuje pro karoserii vozidla větší riziko, od krupobití o velikosti golfového míčku až po padající stromy.
Interiér
Vysoké teploty a vystavení UV záření jsou receptem na opotřebované čalounění, prasklý volant a vybledlou palubní desku. Pokud není možné parkovat pod střechou, použijte alespoň rozmanité sluneční clony a stínítka, které pomohou ochránit interiér vozidla před poškozením sluncem.
Zdroj: autocareaids.com, autopartspro.co.uk