Nejlepší okamžiky, které jsme v minulosti mohli vidět při Grand Prix Francie

Ti z vás, kteří sledovali letošní Velkou cenu Francie, nám jistě potvrdí, že takto nudný závod Formule 1 dlouho nepamatuje. Absolutní dominance jednoho týmu a neschopnost ostatních monopostů udržet se v závěsu za vozem před ním způsobila, že během závodu usínali nejenom diváci, ale i televizní komentátoři. V minulosti se však na trati ve Francii odehrávaly pěkné souboje a nervydrásající akce.

Rok 1973 a první vítězství pro Petersona

Historicky druhá GP na okruhu Paul Ricard byla hodně dramatická. Nováček Ronnie Peterson se totiž dokázal vklínit mezi ostřílené mazáky už v kvalifikaci a v závodě jim prostě ukázal záda. Švéd sice startoval až z druhé řady, ale po vynikající startovní reakci se začal nahánět s vedoucím Jody Scheckterem a vycházející mladou hvězdou Francois Cevertem. Peterson je ale svým Lotusem dojel, předjel a dokázal získat své první vítězství ve Formuli 1.

Rok 1982 a kompletně francouzské pódium

V historii královny motorsportu se příliš často nestává, aby stupně vítězů obsadili jezdci stejné národnosti. Na okruhu Paul Ricard se tomu tak ale stalo, navíc byli všichni Francouzi. Asi si dovedete představit, jaké davové šílenství tehdy na velké ceně propuklo. Dodejme jenom, že vítězství si připsal René Arnoux, druhé místo obsadil Alain Prost a třetí byl Didier Pironi. Domácí automobilka Renault si tak připsala první dvě místa v cíli GP Francie roku 1982.

FAKTA: Grand Prix Francie je nejstarší závod Grand Prix, první závod se jel již 26. června 1906.

Rok 1986 a emotivní návrat týmu Williams

Rodinný tým Franka Williamse funguje v královně motorsportu dodnes. V roce 1986 se ale do Formule 1 vrátil, a nutno dodat, že to bylo neskutečně emotivní shledání. Frank Williams totiž před začátkem sezóny boural právě v Paul Ricard, a v důsledku toho zůstal částečně ochrnutý. Když se jeho tým na tuto trať vrátil, vedl jeho tým pohár konstruktérů a piloti Nigel Mansell a Nelson Piquet bojovali o titul. Nutno dodat, že Mansell tuto velkou cenu vyhrál o celých 17 vteřin.

Doufejme, že letošní GP Francie bude alespoň tak zajímavou, jak interesantní byly zmíněné události na okruhu v Paul Ricard. Sami organizátoři slíbili několik změn, takže se máme na co těšit.

Autor: Karel Mareš