Nominace na Auto roku 2020

Na seznamu nominací pro anketu Auto roku 2020 se nachází dost překvapivých jmen, která byste na něm asi nečekali. To je však kouzlo této velice objektivní soutěže, protože v ní může vyhrát prakticky kdokoliv. Nezáleží zde na jméně automobilky nebo modelu, ani na jejích prodejních číslech, neboť se odborná porota řídí svými kritérii. Po přečtení seznamu kandidátu si můžete sami pro sebe říct, kterému vozu byste dopřáli vítězství vy. Mezi kým se tedy můžete rozhodnout?

BMW série 1

Třetí generace tohoto vozu je poprvé dostupná s předním pohonem, což je u BMW neobvyklá koncepce. Díky tomu je však uvnitř auta daleko více prostoru a série 1 je tak primárně zacílena na rodiny s dětmi. Kontroverzní mřížka chladiče v podobě velkých ledvinek si vás buď získá, nebo ji budete nenávidět.

Ford Puma

Z Pumy se stal kompaktní vůz směřující do segmentu malých SUV, který je dnes velice nabitý. Palubní deska pochází z Fiesty, což rozhodně není na škodu. Všechna tlačítka jsou na správném místě a navíc je v interiéru dostatek prostoru pro celou rodinu. Za zmínku stojí kufr s objemem 456 litrů, což je v kategorii malých SUV opravdu nevídaný výkon.

Peugeot 208

Nový malý Peugeot láká především na velice atraktivní design a v České republice i na nízké ceny. Mezi hlavní lákadla bude bezpochyby patřit i výběr z dokonalých benzínových motorů, které mohou být suplovány čistě elektrickým pohonem. Pochvalu si zaslouží i prvotřídní dílenské zpracování, inu Volkswagen by se zde mohl učit. Slabou stránkou je ovšem prostor v interiéru.

Porsche Taycan

První čistě elektrické Porsche rozhodně nezapomnělo na svůj šlechtický původ. Auto disponuje nádhernou elegantní karoserií, naprosto brutálním zrychlením, ale zároveň skvělou ovladatelností. Samozřejmě si s ním můžete užít i dlouhé a pohodlné cesty, protože jde o sportovní sedan. Jednoduše jde o čistokrevné Porsche se všemi jeho klady i zápory, které si však zamilujete.

Renault Clio

Na první pohled není nová generace rozeznatelná od té předchozí. Ani pod kapotou nenajdete kdovíjaké inovace. A přesto má nové Clio svoje kouzlo. Divy se ovšem děly v interiéru, kde se nyní nachází obrovský displej infotaimentu, který dominuje celému prostoru. Clio nedokáže ohromit ani jízdními vlastnostmi. Proto je vhodné zejména pro maminy jako malá nákupní taška do města.

Tesla Model 3

Nový Model 3 byste podle exteriéru asi nerozeznali od předchozí generace. Konstruktéři se snažili pracovat především na elektrickém pohonu. Jejich práce se vyplatila, protože nová Tesla má teď lepší zrychlení i větší dojezd. Podařilo se i optické zvětšení interiéru, ve kterém byste se měli cítit o dost pohodlněji. Na druhou stranu je zde problém dlouhé čekací listiny a absence rychlonabíječek.

Toyota Corolla

Corolla se po více než roce dočkala karosářské varianty sedan. Oproti hatchbacku se toho ale příliš nezměnilo. Pochopitelně je uvnitř více prostoru pro posádku a vylepšení se dočkala i oblast bezpečnosti. Oblíbíte si i příjemné jízdní vlastnosti, které sice nejsou kdovíjak sportovní, ale to se u rodinného vozu dá předpokládat. Jedinou nevýhodou je absence hybridního pohonu.

O vítězi bude rozhodnuto na Ženevském autosalonu 2. března 2020. Kdo podle vás získá ceněnou korunu Auta roku pro rok 2020?

Autor: Karel Mareš

Mohlo by Vás zajímat​

ZAVŘÍT