Nová Škoda Octavia získala nejlepší hodnocení v NCAP. Jak testování vozů probíhá?

Poslední bezpečnostní testy Euro NCAP ukázaly, že je nová Škoda Octavia jedním z nejbezpečnějších kompaktních modelů na trhu. Ve všech kategoriích totiž dosáhla více než obdivuhodných hodnot, což se samozřejmě podepsalo i na celkovém hodnocení. Například ochrana dospělé posádky je hodnocena 92 procenty a ochrana dětí až 88 procenty. Mladoboleslavská Škodovka tak potvrzuje, že v současné době dělá velice bezpečná auta.

Jak testy probíhají?

Prvním ostrým testem je čelní náraz při rychlosti 64 km/h za hodinu do předepsané pevné překážky. Auto musí překážku zasáhnout 40 procenty ze své přídě. Druhou částí testu je náraz bočního vozidla o rychlosti 50 km/h, jehož výsledek je naprosto zásadní pro bezpečnost celého vozu. Na boku auta jsou totiž jen minimální deformační zóny, a o to pevnější musí být celá karoserie. Poslední částí je boční náraz na sloupek, který by měl simulovat náraz o rychlosti 29 km/h do stromu nebo pouliční lampy.

Důraz se dává na ochranu chodců

Výrobci motorových vozidel však kladou důraz nejen na ochranu vlastní posádky, ale také na ochranu chodců. Nová Škoda Octavia disponuje speciální funkcí Front Assist s prediktivní ochranou chodců a cyklistů. Systém dokáže člověka nejen detekovat, ale v případě nouze dokáže i zabrzdit. Díky tomu získala nová Octavia hodnocení 79 procent z maximálního možného výsledku, což ji katapultuje na přední příčky ve svém segmentu.

Jak se testy hodnotí?

Samotné nárazové testy se hodnotí na základě čidel umístěných na vozidle i na testovacích figurínách. Důležité jsou parametry zpomalení, pomocí nichž dokáže zkušený technik určit potencionální zranění jak posádky, tak i sraženého chodce nebo cyklisty. Získané body se sečtou a podle výsledného množství se vozu udělí příslušný počet hvězdiček. Nová Škoda Octavia získala celých 5 hvězd, takže ze všech kategorií získala minimálně 33 bodů.

Testy NCAP nejsou povinné, ale přesto mohou mít velký vliv na prodejnost daného modelu. U nové Octavie se dá čekat, že zájem o ní ještě stoupne. Cílová skupina rodin s dětmi si totiž na prvotřídním bezpečí osádky potrpí.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Kolik hvězd získala Škoda Octavia v tomto testu?

Kolik hvězd získala Škoda Octavia v tomto testu?

zavřít reklamu