Nové Volvo XC40 Hybrid. Navazuje na tradici bezpečných rodinných vozů nebo nastoluje nový trend?

Hybridní a plně elektrický pohon byl pro Volvo XC40 plánován od první chvíle jeho výroby. Konstruktéři tedy od prvopočátku věděli, že musí do podvozku nového Volva umístit těžké akumulátory. Volvo XC40 tedy nikdy nebylo poznamenáno nešikovným kompromisem, který postihuje vozy na konvenční paliva při elektrifikaci. Model XC40 bude mít pouze pohon předních kol, protože bude spíše kompaktním crossoverem než terénním SUV.

Jak se Volvo tváří na elektrifikaci?

Automobilka Volvo samozřejmě není nadšená z toho, že musí do svého portfolia zařadit čistě elektrický model XC40. Ten sice ještě není k dispozici, ale už nyní se můžeme projet v hybridní verzi, která by se mu měla velmi přibližovat. Hybridní PHEV Recharge kombinuje 1,5litrový benzínový tříválec s baterií a elektromotorem, automatickou převodovkou a pohonem předních kol. Akumulátor je pak koncipován tak, aby se dal nabít přes noc.

Jak se s hybridním Volvem XC40 žije?

Už nabití baterie přes noc je velice pozitivní. Pokud tak začnete každou cestu s plně nabitým akumulátorem, můžete při svých vyjížďkách ujet až 40 kilometrů čistě na elektřinu. To sice není mnoho, ale na odvezení dětí do školy nebo ježdění po městě to bohatě stačí. Elektromotor přidává benzínovému agregátu dalších 81 koňských sil, tím pádem je celkový výkon zvýšen na 178 koní.  Auto navíc umí intuitivně zapojovat elektromotor s ohledem na náročnost trasy.

Jak Volvo XC40 Hybrid jezdí?

Volvo se u tohoto modelu poprvé rozhodlo použít tuhé odpružení, což se negativně podepsalo na komfortu jízdy. XC40 jednoduše ztratilo punc pohodlí a luxusu, který si při jízdě posádka užívala. Ani řízení není v tomto ohledu příliš pozitivní. Od kol máte pouze slabou odezvu, takže se velice špatně odhaduje například úroveň přilnavosti zejména při ostřejší jízdě. Oproti pozici za volantem ovšem nemáme žádné výhrady. Řidič sedí vysoko a vzpřímeně, takže má dost dobrý výhled do všech stran.

Volvo XC40 Hybrid vyniká svým vzhledem a hybridním pohonem, ale o dobrých jízdních vlastnostech nemůže být ani řeč. Nicméně praktičnost a využití pro rodinu s dětmi je nezpochybnitelné.

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT