Ofuky oken aneb jak při řízení vyzrát na vítr a déšť?

Čerstvý vzduch může být při delší cestě klimatizovaným autem příjemný balzám na nervy – zvlášť na českých silnicích, které trpělivost řidičů testují pravidelně. Při stažení okénka ve větší rychlosti nebo za špatného počasí se ale z balzámu stává jen další zdroj stresu. 

Průvan a stěna hlasitého hluku na klidu rozhodně nepřidá, při dešti zase otevřené okýnko znamená důkladnou hydrataci obličeje i interiéru. Potíže s prouděním vzduchu při otevřeném okně lze přitom vyřešit nesmírně jednoduše. Ono magické řešení se jmenuje ofuky a my se na ně společně podíváme zblízka. 

Nasměrujte vzduch, kam potřebujete

Auta už dnes nevypadají jako krabice na kolech, za více než století se výrobci naučili skvěle pracovat s aerodynamikou. Proudění vzduchu v okolí auta má silný vliv na jízdní vlastnosti, i proto je potřeba každý doplněk zvažovat právě z aerodynamického hlediska. Ofuky oken fungují na principu odrážení proudícího vzduchu v okolí okna směrem ven. Tím se nijak výrazně nemění řízení vozu, pohodlí řidiče však na mnohém získá. 

Stačí jen trochu zvýšená rychlost a otevřené okno vpustí do auta průvan spojený s až nesnesitelným hlukem. Svištění po dálnici s otevřeným oknem se tak z akustického hlediska blíží mučení. Protože ale hluk není nic jiného než vibrující vzduch dopadající na membrány v našich uších, ofuky změnou proudění vzduchu dokážou omezit ohlušující efekt staženého okna. 

Při dešti zase nastává jiná nepříjemnost – otevřením okna riskujeme znehodnocení interiéru vodou. Kapky vody nejsou příjemné ani pro řidiče a spolucestující. A pokud se vlhkost a teplota vzduchu pohybují na vysokých hodnotách, okna mají v takových podmínkách sklony k mlžení. Všem těmto problémům se přitom dá s ofuky vyhnout.

Jak ofuky vybrat a instalovat?

Při nákupu ofuků se zaměřte na produkty určené na míru vašemu vozu. Ano, lze koupit i univerzální řešení, ta ale mají tendenci selhat v těch nejhorších momentech. Originální ofuky pevně drží na oknech a nehrozí, že vám při zvýšeném náporu vzduchu prostě odpadnou. 

Před výběrem ofuků si tedy ujasněte pár základních detailů o značce a modelu auta, pro které ofuky hledáte. Poté zamiřte buď do kamenného, nebo internetového obchodu, v němž mají ofuky určené přímo pro váš vůz. Na internetu dnes najdete široký výběr ofuků pro všechny běžné značky aut. 

Instalace se nebojte, namontovat ofuky zvládne naprosto každý. Stačí stáhnout okno do nejnižší možné polohy a zespodu na okenní rám nasadit ofuk. Zkontrolujte, že vše opravdu pevně drží a je hotovo. Příjemnou cestu.  

Pohodová jízda

Ofuky lze nakoupit i v sadě, díky které lze tuto úžasnou vychytávku nasadit i na zadní okno. Jízdu bez otravného hluku, průvanu a dešťových kapek si tedy užije nejenom řidič, ale také všichni spolucestující. 

I proto za nás získávají ofuky oken jasný palec nahoru. 

Autor: Martin Liška
ZAVŘÍT