Opravdu vás kolenní airbagy ochrání před zraněním?

Přidat na Seznam.cz

Je jistě velmi pozitivní, že se automobiloví konstruktéři neustále zamýšlejí nad tématem bezpečnosti. Doby, kdy neexistovaly deformační zóny, ani aktivní bezpečnostní systémy jsou naštěstí pryč. V dobách minulých vás před zraněním ochraňoval pouze pár milimetrů silný plech a v tom lepším případě nebyly deformační zónou vaše kolena.


Opravdu airbagy pomáhají?

V nedávné době představila společnost IIHS studii zabývající se bezpečností na silnicích. Představuje v ní zajímavé názory na kolenní airbagy, které jsou v celé řadě automobilů nabízeny ve standardní výbavě. Nedají se tak žádným způsobem vymontovat. Studie odhaluje fakt, že jsou v drtivé většině případů naprosto zbytečné a v některých situacích mohou mít zcela opačný efekt. Místo ochrany dolních končetin vám mohou způsobit rozsáhlá zranění.

Anketa: Máte ve svém autě instalované kolenní airbagy?
Celkem hlasů: 121

Jaké existuje riziko?

Celá studie je založena na vzorku přibližně 400 dopravních nehod, která poskytla výzkumníkům velice cenná data. Ta pouze potvrdila domněnku o kolenním airbagu, tedy že v určitém okamžiku vám spíše uškodí, než pomůže. Při čelním nárazu na straně řidiče bylo zjištěno, že airbag umístěný v oblasti kolen zvyšuje riziko zranění kotníků a zlomení stehenní kosti. Na druhou stranu musíme uznat, že v případě dopravní nehody omezují pohyb těla po kabině, což je samozřejmě dobře. Ve výsledku však kolenní airbagy zvyšují bezpečnost vozidla o pouhé půl procento. To je podle IIHS zanedbatelný rozdíl.

Budou se montovat i nadále?

Nedá se ovšem očekávat, že bychom se po tomto vyjádření dočkali masivního odstraňování kolenních airbagů ze všech vozů. Automobilky v jejich instalaci pokračují a velmi pravděpodobně také pokračovat budou. Jedním z dobrých argumentů je tvrzení, že mírně zvyšují skóre při nárazových testech s nepřipoutanou figurínou. Nyní můžeme polemizovat nad tím, zda jde výrobcům spíše o bezpečnost nepřipoutaného umělého panáka, než připoutaného živého řidiče. Zamyslete se nad tímto tématem i vy.

Zvyšování bezpečnosti je opravdu skvělé. Mějte však na paměti, že drtivá většina bezpečnostních prvků vašeho vozidla je závislá na vašem připoutání bezpečnostním pásem. Pokud se nepřipoutáte, pak vám nepomůže sebelepší airbag.

Autor: Karel M.
Přidat na Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 |

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.