Opravdu vás kolenní airbagy ochrání před zraněním?

Je jistě velmi pozitivní, že se automobiloví konstruktéři neustále zamýšlejí nad tématem bezpečnosti. Doby, kdy neexistovaly deformační zóny, ani aktivní bezpečnostní systémy jsou naštěstí pryč. V dobách minulých vás před zraněním ochraňoval pouze pár milimetrů silný plech a v tom lepším případě nebyly deformační zónou vaše kolena.

Opravdu airbagy pomáhají?

V nedávné době představila společnost IIHS studii zabývající se bezpečností na silnicích. Představuje v ní zajímavé názory na kolenní airbagy, které jsou v celé řadě automobilů nabízeny ve standardní výbavě. Nedají se tak žádným způsobem vymontovat. Studie odhaluje fakt, že jsou v drtivé většině případů naprosto zbytečné a v některých situacích mohou mít zcela opačný efekt. Místo ochrany dolních končetin vám mohou způsobit rozsáhlá zranění.

Anketa: Máte ve svém autě instalované kolenní airbagy?
Celkem hlasů: 312

Jaké existuje riziko?

Celá studie je založena na vzorku přibližně 400 dopravních nehod, která poskytla výzkumníkům velice cenná data. Ta pouze potvrdila domněnku o kolenním airbagu, tedy že v určitém okamžiku vám spíše uškodí, než pomůže. Při čelním nárazu na straně řidiče bylo zjištěno, že airbag umístěný v oblasti kolen zvyšuje riziko zranění kotníků a zlomení stehenní kosti. Na druhou stranu musíme uznat, že v případě dopravní nehody omezují pohyb těla po kabině, což je samozřejmě dobře. Ve výsledku však kolenní airbagy zvyšují bezpečnost vozidla o pouhé půl procento. To je podle IIHS zanedbatelný rozdíl.

Budou se montovat i nadále?

Nedá se ovšem očekávat, že bychom se po tomto vyjádření dočkali masivního odstraňování kolenních airbagů ze všech vozů. Automobilky v jejich instalaci pokračují a velmi pravděpodobně také pokračovat budou. Jedním z dobrých argumentů je tvrzení, že mírně zvyšují skóre při nárazových testech s nepřipoutanou figurínou. Nyní můžeme polemizovat nad tím, zda jde výrobcům spíše o bezpečnost nepřipoutaného umělého panáka, než připoutaného živého řidiče. Zamyslete se nad tímto tématem i vy.

Zvyšování bezpečnosti je opravdu skvělé. Mějte však na paměti, že drtivá většina bezpečnostních prvků vašeho vozidla je závislá na vašem připoutání bezpečnostním pásem. Pokud se nepřipoutáte, pak vám nepomůže sebelepší airbag.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT