Origo je volant, skrze který dokážete ovládat úplně vše

Volant je podstatnou součástí každého automobilu, prostřednictvím které lze nejen určovat směr jízdy, ale ovládat celou řadu dalších funkcí. Těch s modernějšími technologiemi postupně přibývá a čas od času může být až problematické vše ovládat, a přitom se plně věnovat řízení.

Jednoduché ovládání funkcionalit vozu

A právě tento fakt se snaží změnit volant, který vypadá spíše jako ovládací prvek sci-fi letounu. Jeho koncept je pojmenován Origo a stojí za ním konstruktéři z Finska, kteří si vzali za cíl udržet řidičovi ruce na volantu, ať už se rozhodne ovládat cokoliv.

Volant kombinuje klasické, hmatové i trojrozměrné dotykové plochy, které jsou vždy v blízkosti palců. Skrze napojení těchto ovladačů na širokou škálu inteligentních ovládacích prvků vozidla tak může řidič nastavovat v podstatě cokoli, co se mu zlíbí, od nastavení klimatizace, až po aktivaci směrovek. Ovládat však může i složitější prvky, které vyžadují touchpad a to vše, aniž by sundal ruce z volantu.

Foto: Origo

Naše životy jsou přeplněné informacemi

„Prvotní myšlenkou volantu Origo bylo zpochybnit současnou podobu stávajícího volantu a nespolehnout se při tom jen na převod analogových ovládacích prvků do digitálních verzí,“ uvedl Miika Heikkinen, vedoucí návrhář společnosti Northern Works, jedna ze společností v konsorciu, která má vývoj volantu na starosti. „Naše životy jsou přeplněné informacemi a nadměrně stimulovány možnostmi výběru, proto jsme chtěli s naší koncepcí volantu nabídnout řidiči přehled a omezit funkce a ovládací prvky jen na to nejnutnější.“

Pojetí volantu se dočkalo ocenění German Design Award, které se zaměřuje na řešení rozhraních, ve kterých přicházejí do vztahu člověk a stroj. Prozatím není známo, zda volant v budoucnu dostane nějaký z vozů. Je ovšem dost pravděpodobné, že některé technologie z volantu by v budoucnu skutečně mohly být součástí moderních vozů.

Zdroj: Origo

Autor: Jan Černý
ZAVŘÍT