Parkování ve městě: Co se vyplatí vědět, abyste vy i váš vůz přežili?

Auto máme dnes skoro všichni, garáž ale nikoli. Také každý večer, když se blížíte k domovu, sníte o tom, jaké by to bylo skvělé, kdybyste si za chvilku pohodlně otevřeli dveře od garáže a zaparkovali uvnitř? Pak se ale vrátíte do reality, která zahrnuje často mnoho minut kroužení po sídlišti a hledání alespoň jednoho malého volného místečka. Když ho konečně najdete, je to obvykle místo, které byste si za normálních okolností nikdy nevybrali, ale nemáte jinou možnost.

Parkujte chytře

Při parkování ve městě se vždy vyplatí myslet předem na všechny ne zcela příjemné věci, které by se mohly stát. Myslet dopředu a podniknout určité kroky vám totiž může účinně pomoci vyhnout se škodám, krádežím i pokutám. Pokud není místo, kde potřebujete ve městě zaparkovat, zcela přeplněné, vyplatí se mít na paměti tyto triky:

  • Ideální je zaparkovat na prvním nebo posledním místě v bloku – vyhnete se tomu, abyste se ocitli v zákrytu jiných aut. To znamená menší šanci, že vás někdo zablokuje, i menší pravděpodobnost, že oba nárazníky poškodí ostatní parkující.
  • Snažte se parkovat v jasněji osvětlené části ulice nebo před obydlenými budovami – snížíte riziko vandalismu nebo krádeže.
  • Vyhněte se parkování pod stromy – ochráníte tak svůj vůz nejen před listy či pylem, ale také před ptačím trusem, který může mít velmi negativní účinky na karoserii. V případě hustého sněžení se též vyhnete riziku, že pod mokrým a těžkým sněhem některá z větví spadne a vaše auto poškodí.
  • Věnujte pozornost značkám – spousta z nich totiž ve městech souvisí s pravidly parkování, například  zda a kdy je povoleno parkování, kdy se ulice zametají a zda v místě mohou parkovat i nerezidenti a podobně.
  • Zapamatujte si, kde jste zaparkovali – to se týká především parkování v místech, kde to neznáte. Velmi jednoduše k tomu můžete využít například aplikaci map ve vašem telefonu a zapíchnout si do místa, kde jste zaparkovali „špendlík“.

Kromě toho, že se ve městě vyplatí před zaparkováním vašeho vozidla myslet, je také důležité umět parkovat dobře. Místa jsou často malá a úzká. Jak na to?

Kolmé parkování

Tento způsob parkování je ve městech častý zejména u supermarketů a nákupních center, ale setkáte se s ním i na jiných místech. Několik tipů pro kolmé parkování:

  • Zkontrolujte si zrcátka – při parkování je důležité vědět, zda se k vám zezadu neblíží jiné auto nebo účastník silničního provozu, a to bez ohledu na to, zda jde o couvání nebo přímé zajíždění na místo.
  • Ukažte, že a kde parkujete – vždy je vhodné okolí sdělit, jakým směrem parkujete.
  • Umístěte vůz do vhodného úhlu – „dobrý úhel“ pro parkování rovně a v rámci vyznačených čar by měl být takový, který vám umožní vejít se dovnitř na první pokus.
  • Snažte se dodržovat stejnou vzdálenost od obou postranních čar, vyhnete se tak riziku poškození vašich dveří dveřmi sousedních aut.

Paralelní parkování

Paralelní parkování je ve městech běžné zejména podél užších ulic, neboť nevyžaduje tolik prostoru. Namísto toho, aby prostor vyžadoval otočení o 90 stupňů a přední nebo zadní část vozidla směřovala do vozovky, jsou auta zaparkována nárazníkem k nárazníku, takže k zaparkování je zapotřebí úhel přibližně 45 stupňů. Několik tipů pro paralelní parkování:

  • Nechte mezi auty odstup na šířku dveří – zpětné paralelní parkování vyžaduje, abyste zastavili vedle jiného zaparkovaného vozu a teprve poté zacouvali do místa za ním. Abyste to úspěšně zvládli, musíte odhadnout vzdálenost mezi vozidly tak, abyste mohli plynule zajet. Přílišná blízkost k vozidlu znamená, že vaše přední část se nevyrovná druhému vozidlu. Stejně tak příliš velká vzdálenost by znamenala nutnost ostřejšího úhlu natočení volantu, abyste se dostali do prostoru a vyhnuli se vozidlu za vámi. I kdybyste se však vyhnuli oběma vozům, je téměř jisté, že narazíte do obrubníku. Z tohoto důvodu instruktoři autoškoly doporučují, abyste mezi svým a zaparkovaným vozem nechali vzdálenost o šířce dveří auta, tedy přibližně jeden metr.
  • Použijte vůz za sebou jako referenci – jednoduchý způsob, jak zjistit, kdy zhruba zatáčíte pod úhlem 45 stupňů, je zkontrolovat v zrcátku na straně spolujezdce registrační značku vozu zaparkovaného za vámi. Jakmile se v zrcátku objeví, srovnejte řízení a začněte couvat, dokud se přední část vašeho vozu nedostane za zadní část vozu před vámi.
  • Pokud neparkujete mezi dvěma vozy, můžete jako alternativní orientační bod použít obrubník – vyčkejte na moment, kdy obrubník zmizí ze zpětného zrcátka na straně spolujezdce, a v tomto okamžiku srovnejte řízení a začněte couvat. Jakmile přední část vozidla mine nárazník před vámi stojícího vozidla, otočte volantem o jednu celou otáčku směrem od obrubníku, abyste se narovnali a dokončili manévr.

Zdroj: driving-tests.org, garageliving.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu