Podzimní počasí přichází. Víte, kdy a jak správně používat mlhovky?

Nadcházející podzimní měsíce jsou většinou spojené nejen s dřívějším stmíváním a častějším deštěm, ale také s výskytem mlhy. Zatímco někteří řidiči mlhovky nepoužívají ani v případě husté mlhy, jiní je „pro jistotu“ používají i tehdy, když to není nutné, a zbytečně tak oslňují ostatní. Proto se vyplatí zopakovat si některé informace o předních i zadních mlhových světlech, které jste možná přes léto pozapomněli.

Mlhovky v zákoně

Informace o používání mlhových světel najdeme v zákoně č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. V §32 se dočteme, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Z tohoto tvrzení tak vyplývá rozdíl mezi použitím předních a zadních mlhovek. Zatímco použití zadních mlhových světel je povinné, a každý vůz tak jimi musí být vybaven, použití předních mlhovek je pouze dobrovolné, a ne každý vůz jimi tak musí disponovat.

Jak poznat, že je nutné mlhovky zapnout?    

Obecně byste měli mlhovky zapnout vždy za snížené viditelnosti, většinou právě z důvodu mlhy, deště či sněhu, když vám podmínky nedovolují dostatečně zřetelně rozeznat jiná vozidla, osoby, zvířata či předměty na vozovce. Když se tedy ocitnete v situaci, že téměř nevidíte zadní světla auta jedoucího před vámi, je vhodné mlhová světla zapnout. Když tato situace pomine, mlhová světla vypněte.

Kdy je naopak vhodnější mlhovky raději nepoužívat?

I za mlhy, deště či sněhu se ale mohou vyskytnout situace, kdy je použití mlhovek diskutabilní. Typickou situací je popojíždění aut v koloně. V takovém případě by správně mělo mlhová světla použít vždy pouze poslední vozidlo. Důvodem je, že zapnutá mlhovka řidiče za námi oslňuje podobně jako zapnutá dálková světla protijedoucího vozidla. Kromě toho zadní mlhovky za vámi jedoucím řidičům rovněž ztěžují poznat, kdy brzdíte. Každopádně mějte na paměti, že za špatné používání mlhovek, tedy nejen když je zapomenete zapnout, ale i když je zapomenete vypnout, hrozí pokuta ve výši až 2000 Kč.

Zdroj: portalridice.cz, policie.cz

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu