Pokud nevíte co s penězi, můžete si pořídit Kingův Plymouth!

Jistě jste při sledování animovaného filmu Auta snili o tom, jaké by to bylo být profesionálním závodníkem nebo alespoň jaké by to bylo jeden z těchto nadupaných speciálů vlastnit. A máte štěstí! Modrý Plymouth se startovním číslem 43 patřící Richardu Pettymu je na prodej. I když se před nedávnou dobou vydražil za rekordní částku, stále ho jeho současný majitel odmítl prodat. Následovat tak bude další dražba.

Nejde náhodou o repliku?

Odborníci by k takovému vozu pochopitelně přistupovali o mnoho obezřetněji než laická veřejnost. Najde-li se takto úspěšného závodní auto, které po tratích vodil legendární King, jak se Richardu Pettymu přezdívalo, je to doslova malý zázrak. Auto z roku 1970 se objevilo hned v prvním díle série Auta, kde se jmenovalo King právě po svém nejúspěšnějším řidiči. Stejně jako ostatní ikonické vozy, má i King hned několik méně či více povedených napodobenin. Autentičnost tohoto vozu však potvrdil sám Richard Petty, čímž vůz okamžitě stoupnul na hodnotě o několik set tisíc dolarů.

Kde bylo auto ukryto?

Dlouhou dobu se však nevědělo, kde se King nachází. Auto bylo dokonce nějakou dobu ztracené, protože došlo k záměně za speciál týmového kolegy Peta Hamiltona. Nakonec se však potvrdilo, že s tímto konkrétním vozem jezdil skutečně sám Richard Petty. Plymouth Superbird byl postaven právě kvůli Pettymu, neboť ten s vozy této značky tradičně závodil. V roce 1969 se však značka rozhodla nepostavit konkurenceschopný speciál, a proto Richard zamířil k Fordu. K jeho návratu byl určen právě budoucí King, tedy Plymouth Superbird. Návrat se povedl, neboť tato dvojice vyhrála v jedné sezóně 18 závodů a 31 krát skončila na bodovaném umístění.

Vůz má již nyní rekordní hodnotu

Asi se dalo čekat, že takto ikonické závodní auto, navíc s podpisem Richarda Pettyho, nebude levnou záležitostí. Poslední aukce však překonala veškeré myslitelné hranice. 3. srpna padla rekordní nabídka s hodnotou 3,5 milionu dolarů, tedy více než 80 milionů korun. Avšak i tak se King nebude stěhovat do nové garáže, neboť podle majitele je tato cena stále příliš nízká. Předem odhadnutá hodnota totiž atakovala hranici 10 milionů dolarů. Potencionální majitel by tak měl sáhnout hlouběji do své peněženky. Tato investice se mu jistě vyplatí, protože za několik desítek let bude hodnota Kinga přinejmenším dvojnásobná.

My si o originálním voze Plymouth Superbird můžeme nechat pouze zdát, neboť jeho pořizovací cena je vskutku astronomická. Útěchou nám mohou být právě kultovní Auta, na která se budete moci dívat znovu a znovu.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | V kterém roce byl vůz vyroben?

V kterém roce byl vůz vyroben?

ZAVŘÍT