Používáte správě klimatizaci? Zjistěte to společně s námi!

klimatizace (zdroj foto: freepik.com)

Jistě jste si všimli, že k nám plnohodnotně dorazilo léto. Snažíte se vyhnout cestám městkou hromadnou dopravou, takže dáváte přednost vlastnímu osobnímu automobilu. Pokud vaše auto disponuje klimatizací, jistě ji používáte dennodenně.

Klimatizace je ovšem velmi dobrým sluhou, avšak někdy se z ní může stát doslova kladivo na vaše zdraví. Doslova během pár hodin můžete vážně onemocnět, což je rozhodně nežádoucí.

Jak souvisí klimatizace se spotřebou?

Zkráceně řečeno, klimatizace zvyšuje spotřebu automobilu. Někteří lidé se dokonce bojí klimatizaci používat, aby se ihned nezačala měnit čísla spotřeby paliva na displeji palubního počítače. Celá situace ovšem není takto dramatická. Pokud budete klimatizaci využívat citlivě, rozhodně vaše spotřeba rapidně neporoste.

Naopak můžete občas i ušetřit, protože ve vyšších rychlostech je klimatizace daleko úspornější než jízda s otevřenými okénky. Otevřená okénka totiž narušují obtékání vzduchu kolem vozu, čímž automaticky narůstá aerodynamický odpor. Větší odpor se logicky rovná vyšší spotřebě paliva.

Jak souvisí klimatizace se zdravím?

Teplota klimatizace je zásadní nejen pro spotřebu, ale také pro zdraví. Nesprávným používáním totiž můžete velice snadno onemocnět angínou nebo dokonce zápalem plic. Zásadní je sledovat rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou. Ten by se měl pohybovat v rozmezí pěti až sedmi stupňů. Tím se vyhnete velkému teplotnímu šoku, jenž bude na vaše tělo působit velice negativně.

Jestliže chcete mít v autě chladněji, je dobré teplotu snižovat postupně, aby si váš organismu stíhal zvykat. Stejný postup využijte při oteplování. Jestliže pár kilometrů před cílem klimatizaci vypnete, dostane se ze systému vlhkost, čímž alespoň částečně předejdete plísním.

Používat klimatizaci nebo ne?

Věčná otázka, na kterou je velmi složité odpovědět. Pokud cestujete pravidelně na delší trasy, například každý den do práce, používání klimatizace se vám rozhodně vyplatí. Ovšem pokud se jen sporadicky vydáte pár kilometrů do vedlejší vesnice, bylo by její používání zcela kontraproduktivní. Nejen, že byste si zbytečně zvýšili spotřebu svého vozu, ale také by se jeho interiér nestačil dostatečně vychladit.

Nezapomeňte klimatizaci využívat s rozumem, je totiž velice snadné nastydnout. Nachlazení v létě není nic příjemného, a proto se mu snažte co nejvíce předejít. Pamatujte na zmíněný teplotní rozdíl a postupné zvyšování nebo snižování teploty.

Klimatizace je velmi užitečným vynálezem. Slouží ovšem pouze v tom případě, že ji umíte správně používat. Nyní byste o této problematice měli vědět o něco více.

Autor: Karel Mareš
Prohlédnout si všechny fotografie (5)

Mohlo by Vás zajímat​