Přechody pro chodce: Kdy a kde vznikla první zebra? Kolik lidí se v jednom okamžiku nachází na nejrušnějším přechodu světa?

Pokud se po městě často pohybujete pěšky, připadá vám, že jich je málo. Pokud naopak často jezdíte autem, máte pocit, že jich je příliš mnoho. O čem je řeč? O přechodech pro chodce. Dnes necháme stranou mýtus, kterému bohužel mnoho lidí stále věří, tedy že na přechodu mají absolutní přednost. Vrátíme se o několik staletí zpátky. Historie přechodů pro chodce je totiž překvapivě dlouhá.

Nejstarší přechod pro chodce na světě

Starověké město Pompeje je celosvětově známé především tím, že ho v roce 79 našeho letopočtu zničil výbuch sopky Vesuv. Vulkanický popel, který Pompeje zasypal, ale zároveň město dokonale „zakonzervoval“, a tak dnes do jeho ruin každoročně míří tisíce turistů, kteří chtějí vidět, jak vypadal život starých Římanů. Navštívili jste i vy slavné Pompeje? A všimli jste si pravděpodobně nejstaršího přechodu pro chodce na světě?

Vypadá jinak, než jsme dnes zvyklí, nicméně je to opravdu přechod. Tvoří ho kamenné bloky, které se „tyčí“ nad povrchem silnice. Chodci tak mohli přecházet ulici, aniž by museli vstupovat na samotnou silnici. Tyto přechody se nacházely po celém městě a umožňovaly chodcům přejít z jednoho chodníku na druhý. Povozy, které se po ulicích Pompejí pohybovaly, po ulicích projížděly díky mezerám mezi kamennými bloky.

Přechod v Pompejích.
zdroj: unsplash.com

Složité hledání nejlepšího způsobu, jak přechod vyznačit

Největší rozvoj přechodů pro chodce ale samozřejmě souvisel s nástupem automobilové dopravy. Ve 20. letech 20. století se zejména Spojené státy americké a Velká Británie snažily najít způsob, jak snížit počet kolizí chodců a automobilů, ke kterým v městech každý den docházelo.

Obě země zkoušely různé návrhy, například v Anglii přechod označovaly kovové kolíky ve vozovce a oranžová koule na černobíle pruhovaném sloupku na každé straně ulice.

Zatímco chodci tato místa viděli poměrně dobře, pro řidiče to neplatilo. Ti často vyvýšené hřeby ucítili, až když na nich stálo jejich auto. To ale rovněž znamenalo, že pro ně mohlo být už příliš pozdě na to, aby zpomalili nebo zastavili.

Zrodila se zebra

První přechod pro chodce vyznačený na vozovce vodorovným dopravním značením neboli tzv. zebrou vznikl v říjnu 1951 v anglickém městě Slough. Po experimentech s několika návrhy se černobílé pruhy ukázaly jako nejlepší, řidiči i chodci je snadno viděli už z dálky. Toto značení v různých variacích brzy přejala většina ostatních zemí světa.

Od té doby se ale přechody dále vyvíjely. V posledních letech se zpřísnily bezpečnostní požadavky, a vznikají tak například přechody s ochrannými ostrůvky. Ve větších městech se můžete běžně setkat též s přechody, jejichž součástí je vodicí pruh pro nevidomé.

Abbey Road

I když neznáte Abbey Road, určitě znáte ikonický obal alba skupiny Beatles. Abbey Road je silnice v severozápadním Londýně, na které se nachází nahrávací studio.

Abbey Road bylo poslední album, které Beatles nahráli v roce 1969. Na slavném obrázku odcházejí ze studia, přičemž Paul McCartney nemá na nohou boty. Přechod je dodnes turistickou atrakcí.

Shibuya

O přechodu Shibuya v Tokiu se říká, že je nejrušnějším přechodem na světě, najednou ho v jednom okamžiku přechází přibližně podle statistik 2500 chodců.

Jedná se o diagonální přechod, což znamená, že se na všech křižovatkách rozsvítí červená světla současně a chodci přecházejí ze všech směrů. I přes pohyb obrovského množství lidí je ale pohyb údajně tak plynulý, že se lidé téměř nikdy nestřetávají ani do sebe nenarážejí. Přechod se objevil například ve filmech Ztraceno v překladu nebo Rychle a zběsile: Tokijská jízda.

Klavírový přechod

Na počest legendárního hudebního skladatele Fryderyka Chopina byl ve Varšavě upraven přechod pro chodce do podoby kláves klavíru. Přechod se objevil v roce 2010 na základě soutěže mezi mladými designéry, kteří měli za úkol vytvořit co nejzajímavější „chopinovské“ prvky k oslavě 200 let od jeho narození. Přechod se nachází ve čtvrti Śródmieście před Palácem kultury.

Champs Élysées

Champs Élysées je nejen nejznámější pařížský bulvár lemovaný luxusními butiky, ale také dopravní tepna, která začíná na náměstí Svornosti a táhne se v délce téměř dvou kilometrů až k Vítěznému oblouku. Mnoho turistů pořizuje ikonický záběr oblouku v polovině osmiproudé ulice ze zdejšího přechodu pro chodce.

Zdroj: nationaltransport.ie, smithsonianmag.com, worldatlas.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu