Přemýšleli jste někdy nad tím, jak jsou čištěna ty největší dopravní prostředky na světě? Tady je odpověď!

Po zvěte jezdí velké množství vozidel a každé z nich potřebuje jednoho dne pořádnou koupel. U klasických osobních vozů prostě jen stačí zajet do myčky, nebo vzít hadici a auto ostříkat. Jak je to ale u těch největších vozidel? Na to se zaměřil kanál Freeze Lists.

Čistá letadlo, lodě i důlní sklápěče

Video ukazuje způsoby detailního čištěni nejrůznějších strojů a nemusí to být nutně ty čtyřstopé, které jezdí po silnicích. Že je důležité udržovat vozidla bez poskvrny dokazují například letouny. Pokud by se na nich nečistoty objevovaly, vedlo by to k vyšší váze, a tedy i vyšší spotřebě paliva. Proto jsou letouny pravidelně umývány do své běloskvoucí podoby a jsou dokonce vybavovány systémy, které na nich nečistoty či námrazu dovedou detekovat a okamžitě odstranit.

Čistota je důležitá také pro kontejnerové lodě a jejich lodní šrouby. Jejich listy musí neomylně prořezávat vodu, a i čistota trupu napomáhá k plynulejší jízdě. I proto se dnes lodě čistí poměrně archaickým způsobem, kdy se do vody ponoří potápěč, který veškeré čistění obstará leštičkou.

Čistota půl zdraví

Pro mytí skutečně velkých vozidel byly sestrojeny masivní mycí linky. Ty v některých případech musejí dosahovat skutečně obřích rozměrů, jelikož takové linky existují i pro důlní sklápěče, které jsou těmi největšími čtyřstopými vozidly na světě. Operace mytí vozu o výšce čtyř podlaží pak ale probíhá celkem podobně, jako u klasických mycích linek, jen spotřeba vody musí být výrazně vyšší.

A jak jste na tom vy s mytím vašich miláčků? Dopřáváte jim lázeňské a luštitelské služby v pravidelných měsíčních intervalech? Nebo váš vůz připomíná dobytčák na čtyřech kolech? Nezapomínejte, že jízda v čistém voze je nejen o něco estetičtější, ale také bezpečnější.

Autor: Jan Černý
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu